Uluslararası rekabet piyasalarında marka birleşmeleri: Otomotiv sektörü örneği
Brand mergers in competition markets: The case of automotive sector
  1. Tez No: 591577
  2. Yazar: ÖMER KARLI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER NASUHİ ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yalova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ve Finansman Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Günümüzde en farklılaşmış ürünlerin bile kolayca taklit edilebilmesi, pazara yeni çıkacak ürünlerin eşsiz bir şekilde konumlandırılmasını güçleştirmektedir. İşletmeler, bu olumsuzlukların etkisini azaltmak, sahip olunan marka değerine katkı sağlamak, tüketiciler tarafından tercih edilebilir olmak ve rakiplerine göre stratejik açıdan bir avantaj elde edebilmek için, marka birleşmesi stratejilerine yönelmişlerdir. Marka birleşmelerinin oluşturulması, işletmeler için verilebilecek en kritik pazarlama kararlarından biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Markaların bahsedilen birleşme faaliyetleri içinde bulunmaları onların, farkındalıklarını, yarattıkları çağrışımları, algılanan kalitelerini ve sadakat seviyelerini yükselterek, tüketici gözündeki değerlerinin artmasına yol açabileceği gibi, marka değerinin güçlenmesine de katkı sağlayabilecektir. Bu Amaçla bazı otomotiv işletmeleri karlılıklarını arttırabilmek ve aynı zamanda farklı pazarlara açılabilmek adına marka birleşmelerini tercih edebilmektedir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, even the most differentiated products can be easily imitated, making it difficult to uniquely locate new products on the market. In order to reduce the impact of these negativities, to contribute to the brand value, to be preferable by consumers and to gain a strategic advantage over their competitors, businesses have turned to brand merger strategies. The creation of brand mergers is one of the most critical marketing decisions for businesses. Increasing their awareness, connotations, perceived quality and loyalty levels of brands in the mentioned merger activities may increase their value in the eyes of consumers and contribute to the strengthening of brand value. For this purpose, some automotive companies may prefer brand mergers in order to increase their profitability and at the same time to open to different markets.