Hazır giyim sektörünün sosyal medyada kullandığı pazarlama stratejilerinin analizi
Analysis of marketing strategies used by the clothing industry in social media
- Tez No: 634265
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RÜMEYSA BİLGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu araştırmanın amacı hazır giyim sektöründe faaliyet yürüten küresel marka niteliği kazanmış beş markanın sosyal medya hesaplarında benimsemiş oldukları pazarlama stratejilerinin incelenmesidir. Araştırmada betimsel araştırma deseninde doküman inceleme tekniği kullanılmıştır. Çalışmanın örneklemini amaçlı örnekleme yoluyla belirlenen ve hazır giyim sektöründe küresel marka haline gelmiş beş marka oluşturmaktadır. Verilerin toplanmasında içerik analizi tekniği, yorumlanmasında tablolama, sıralama, gruplama, grafikle betimleme, verilerin analizinde frekans, ortalama ve yüzde istatistik tekniklerinden yararlanılmıştır. Araştırma sonucunda instagram, facebook, linkedin, youtube ve pinterest gibi sitelerin takipçi sayısını artırarak pazarlama sayısını artırmaya yönelik çalışmalar yapıldığı görülmüştür. Platform tercih ederken ve içerik geliştirirken platformun yapısal anlamda uygunluğundan ziyade hedef kitlenin satın alma davranışlarına göre hareket ettikleri ve bu bağlamda reklam ve tanıtım içeriği paylaştıkları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the social media marketing strategies of five brands, which have become global brands operating in the apparel industry. In the research, document analysis technique was used in descriptive research design. The sample brands are determined by purposeful sampling and have become a global brand in the apparel industry. Beside the content analysis technique employed during the data collection, sorting, grouping, graphical description, frequency analysis and other descriptive statistical techniques were used in data analysis. As a result of the research, it has been observed that firms try to increase the number of followers in social media platforms such as instagram, facebook, linkedin, youtube and pinterest as a marketing strategy. Another interesting finding is that firms do not usually take into consideration the purchasing behavior of the target audience and do not share platform-specific advertising and promotional content.