Karayurga, ikinci Varyant ve Kunır Buğa destanları üzerine bir araştırma
A Study on Karayurga, İkinci Varyant and Kunır Buğa legends
- Tez No: 63427
- Danışmanlar: PROF. DR. BİLGE SEYİDOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 267
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ KARAYUR?A, KARAYUR?A İKİNCİ VARYANT VE KUNIR BU? A DESTANLARI ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA Ayhan KARA Danışman :Prof. Dr. BilgeSEYİDO?LU 1997. SAYFA Jüri:Prof.Dr,BilgeSEYİDO?LU Bu çalışmada, Başkurt Türkleri 'ne ait Kara Yurğa, Kara Yurğa İkinci Varyant ve KunırBuğa Destanları incelenmiştir. Giriş bölümünde, Başkurdistan'ın yeri ve tarihi üzerine bilgi verildikten sonra Başkurt Destanları ve özellikle Kara Yurğa. Kara Yurğa İkinci Varyant ve KunırBuğa Destanları hakkında bilgi verilmiştir. Birinci bölümde, destan epizotlarına göre özetlenmiş ve Deınimarkah Haik Bilimci Axel Olrik'in“ Halk Aniatıları'nın Epik Kuralları ”adı altında topladığı on üç kurala göre incelenmiştir. ikinci bölümde. Kara Yurğa, Kara Yurğa ikinci Varyant ve Kumr Buğa Destanla nnın metinleri, Türkiye Türkçesi ve Latin harfli Başkurt Türkçesi olarak verilmiştir. Üçüncü Bölümde, inceleme sırasında elde edilen bulgular değerlendirilmiş ve Başkurt Folkloru hakkında kaynaklar verilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MASTER THESIS A STUDY ON KARA YUR?A, KARA YUR?A İKİNCİ VARYANT. AND KUNIR BU?A LEGENDS Ayhan KARA Supervisor: Assoc.Prof.Dr. Bilge SEYİDO?LU 1997, Page: Jury: Assoc.Prof.Dr. Bilge SEYİDO?LU In this study we took to hand the Kara Yurğa. Kara Y urğa second version and. Kumr Buğa legends of the Başkurt Folklore to Türkiye. İn the introduction part of our research we tried to define the location and history of Başkurdistan and gave information all-out the Başkurt legends, especially the Kara Yurğa. Kara Yurğa second version and. Kurur Buğa legends. İn the first part we examined the legends according their abstracted episodes with the thirteen rules set by Axel Olrik in his book named“ Epic Laws of Folk Narrative”. In the second part the Kara Yurğa, Kara Yurğa second version and, Kunır Buğa le gends is given in Türkiye Turkish and with Başkurt Turkish written in the Latin alp habet. The third part examined the findings which were found through out our study and al so here we gave the sources of the Başkurt Folklore.