Primipar annelerde latent fazda yapılan ayak masajının doğum ağrısı algısı üzerine etkisi
The effect of foot massage in latent phase on pain perception in primiparous mothers
- Tez No: 634293
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA AY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ebelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu araştırma, primipar annelerde latent fazda yapılan ayak masajının doğum ağrısı algısı üzerine etkisini değerlendirmek amacıyla yarı deneysel bir araştırma olarak yapılmıştır. Araştırmanın evrenini, araştırma verilerinin toplandığı 01.03.2019 – 30.09.2019 tarihleri arasında, Ümraniye Eğtim Araştırma Hastanesi'ne ilk doğumunu yapmak için başvuran 389 nullipar gebe oluşturdu. Araştırmanın örneklemini bu evrenden güç analizi ile belirlenen ve rastgele seçilen 30 vaka, 30 kontrol grubunda olmak üzere toplam 60 nullipar gebe oluşturdu. Veriler; araştırmacı tarafından vaka ve kontrol grubu katılımcıları için 22 sorulu gebe tanıtım formu, Görsel Kıyaslama Ölçeği (GKÖ) formu ve Partograf kullanılarak toplandı. Veriler bilgisayar ortamında değerlendirildi. Vaka grubundaki gebelere servikal dilatasyon 3-4 cm iken sağ ve sol ayağa 60 dakika süren ayak refleksolojisi uygulandı. Gebelerin algıladığı ağrı düzeyini belirlemek için vaka ve kontrol grubu gebelere doğum eyleminin çeşitli evrelerinde toplam dört kez GKÖ uygulandı. Kontrol grubundaki gebelere rutin bakım dışında herhangi bir uygulama yapılmadı. Yapılan değerlendirmeler sonucunda; GKÖ I. kez uygulaması hariç, doğum eyleminin II. III. ve IV.
Özet (Çeviri)
The aim of this semi-experimental research was to evaluate the effect of foot massage on the perception of pain in latent faz in primiparous mothers. The universe of research included 389 nulliparous pregnant who applied to Ümraniye State Hospital for their first birth between 01.03.2019 – 30.09.2019 that survey data collected. The survey sample included of a total of 60 nulliparous pregnant including 30 intervention group and 30 control group determined by power analysis and randomly selected from this universe. The researcher had gathered data using 22-question pregnant presentation form, Visual Analog Scale (VAS) form and Partograph for the experimental and control group participants. The data were evaluated in computer environment. While the cervical dilatation was 3-4 cm, foot reflexology was applied to the right and left feet for 60 minutes for pregnant women in the experimental group. To determine the level of pain perceived by pregnant women; Visual Analoug Scale applied total four times at various stage of labor on experimental and control group pregnant women. There has not been any other application in the control group except routine care for pregnant women. As a result of the evaluations; Except for first VAS application, women who underwent foot reflexology, perceived less pain in II. III. and IV.