STEM temelli matematik etkinliklerinin problem çözme ve bilgi işlemsel düşünme becerisi ile STEM alanlarına olan ilgiye katkılarının araştırılması
Investigation the contribution of STEM based mathematics activities to problem solving and computational thinking skills and STEM career interest
- Tez No: 634292
- Danışmanlar: PROF. DR. ASLAN GÜLCÜ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 213
Özet
Amaç: Bu araştırmada lise matematik dersi çember ve daire konusuna yönelik geliştirilen STEM etkinliklerinin, öğrencilerin problem çözme becerileri, bilgi işlemsel düşünme becerileri, STEM alanlarına yönelik ilgilerine etkisi ve öğrencilerin bu etkinliklere yönelik görüşlerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Bu araştırmada karma araştırma yöntemi desenlerinde biri olan gömülü desen kullanılmıştır. Araştırmanın verileri, 2017-2018 eğitim-öğretim yılı bahar döneminde 10. sınıf matematik dersi kapsamında öğrenim gören 33' er deney ve kontrol grubu olmak üzere toplamda 66 öğrenciden toplanmıştır. Geliştirilen STEM etkinlikleri beş hafta boyunca uygulanmıştır. Nicel verileri toplamak için ön-test son-test olarak; problem çözme envanteri, STEM alanlarına ilgi ve bilgi işlemsel düşünme becerileri ölçekleri kullanılmış, verilerin analizinde karma ölçümler için iki faktörlü varyans analizi ve Mann-Whitney U testi uygulanmıştır. Nitel verileri toplamak için yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmış, verilerin analizinde betimsel ve içerik analizinden yararlanılmıştır. Bulgular: Araştırmanın bulgularına göre öğrencilerin; problem çözme becerisi, STEM alanlarına ilgisi ve bilgi işlemsel düşünme becerilerine göre deney grubu lehine anlamlı düzeyde farklılık oluşturmuştur. Öğrencilerin STEM etkinliklerine yönelik değerlendirmeleri; bilgisayar destekli eğitime (BDE) yönelik değerlendirmeler, STEM etkinliklerine yönelik değerlendirmeler ve İşbirlikli öğrenmeye yönelik değerlendirmeler şeklinde ortaya çıkmıştır. BDE ve STEM etkinliklere yönelik genelde olumlu görüşler çıkarken, İşbirlikli öğrenmeye yönelik ise olumsuz görüşler ön plana çıkmıştır. Sonuç: STEM etkinliklerinin 10. Sınıf matematik dersi kapsamında uygulanmasının öğrencilerin problem çözme becerilerini, STEM alanlarına yönelik ilgilerini ve bilgi işlemsel düşünme becerilerinde gelişmelere neden olduğu belirlenmiştir. Öğrencilerin STEM etkinliklerine BDE teknolojilerine yönelik olumlu görüşlere sahip oldukları tespit edilmiştir. İşbirlikli çalışma yönünde ise olumlu ve olumsuz görüşleri olmakla birlikte olumsuz görüşlerin daha ağırlıkta olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: In this study, it was aimed to determine the effect of STEM based mathematics activities in students' problem-solving skills, STEM interest, computational thinking skills and student evaluations about STEM activities. Method: In this study, embedded mixed method design was used. The research was carried out in two different 10th grade classes studying Adnan Menderes Anatolian High School during 2017-2018 academic year in Diyarbakır. The participants of the research consisted of 66 (experimental= 33 and control= 33) students. When collecting the quantitative data of the research; problem-solving inventory, STEM interest and computer thinking skills scale were used. Also, a semi-structured interview form was used to collect the qualitative data of the research. Mixed factorial Anova and Mann-Whitney U test were used for analysis of quantitative data, descriptive and content analyses were used for analysis of qualitative data. Findings: According to the findings of the research, students; in terms of problem-solving skills, STEM interest and computational thinking skills, there was a significant difference in favor of the experimental group. Students' evaluations about activities were found as evaluations about CAI, STEM activities and collaborative learning. While positive views emerged for CAI and STEM activities, negative views for collaborative learning became more prominent. Results: As the results of the STEM based mathematics activities, it was found that students' problem-solving skills, STEM interest and computational thinking skills were improved. Students had positive views on STEM activities and CAI. Toward collaborative work, it was revealed that there were positive and negative views but negative views were more dominant.