Glioblastom hastalarında tedavi sonuçlarımızın ve prognostik faktörlerin değerlendirilmesi
The assessment of clinical outcomes and prognostic factors in glioblastoma patients
- Tez No: 634294
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGE PETEK ERPOLAT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Onkolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Çalışmamızın amacı, kliniğimizde tedavi edilen glioblastom hastalarındaki tedavi sonuçlarını ve prognostik faktörleri incelemektir. Cerrahi sonrası eş zamanlı KRT almış olan 169 glioblastom hastası çalışmaya dahil edildi. Datalar geriye dönük olarak hasta dosyalarından ve hastane elektronik veri tabanından toplanarak uygun istatistiksel yöntemlerle analiz edildi. Ortalama takip süresi 19 aydı. Ortalama OS 20,5 ay, PFS 10,8 ay, PPS ise 8,9 ay olarak saptandı. OS oranı 12 ayda %68, 24 ayda %31 olarak, PFS oranı 6 ayda %74, 12 ayda %30 olarak, PPS oranı ise 6 ayda %44, 12 ayda %22 olarak raporlandı. Çok değişkenli analizde OS için KPS, cerrahi rezeksiyon genişliği ve adjuvant KT kullanımı; PFS için ise KPS, cerrahi rezeksiyon genişliği, adjuvant KT ve PTV hacmi anlamlı bağımsız değişkenler olarak bulundu. RT sonunda ASL gelişmesi OS ve PFS'yi olumsuz etkilediği gösterildi. RTOG ve EORTC rejimleri ile YART ve 3B-KRT teknikleri arasında nüks paternleri, ASL gelişimi, OS ve PFS açısından farklılık görülmedi. RT sonrası ASL değerini anlamlı olarak etkileyen doz hacim parametreleri (V3, V5, V10, V15, V20 ve V25, V30, V40, V60 Gy) saptandı ve her biri için eşik değer belirlendi. Nüks sonrası tedavi alan hastalarda, almayan gruba göre belirgin şekilde daha uzun PPS izlendi. Günümüzde modern tedavi yöntemleri uygulanan ve etkin kurtarma tedavisi seçenekleri ile tedavi edilen hastalarda ortalama sağkalım 24 aya yaklaşmıştır. Umut vadeden RT eşzamanlı immunoterapi tedavileri için lenfosit koruyucu yaklaşımın öne çıkabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is the assessment of clinical outcomes and prognostic factors in glioblastoma patients treated in our clinic. One-hundred and sixty-nine glioblastoma patients treated with surgery+concurrent CRT included in our study. Data of patients were gathered from patient files and electronic databases of hospitals, retrospectively and proper statistical analysis applied. The mean follow-up was 19 months. Mean values for OS, PFS and, PPS were 20,5, 10,8, and, 8,9 months, respectively. The ratios for OS in 12 months and, 24 months were 68% and 31%. The 6 and, 12 months PFS and PPS ratios were 74%, 30% and 44%, 22%, respectively. KPS, extent of resection (EOR) and use of adjuvant TMZ were significant for OS in multivariate analysis. Similarly, KPS, EOR, use of adjuvant TMZ and PTV volume were significant for PFS on multivariate analysis. The presence of ASL at the end of RT affects the OS and PFS negatively. OS and PFS ratios, recurrence patterns and ASL incidence were similar between the RTOG and EORTC regimes and IMRT and 3D-CRT techniques. Dose-volume parameters (V3, V5, V10, V15, V20 ve V25, V30, V40, V60 Gy) related to higher post-treatment ASL ratios were defined. Threshold values for each of them were indicated. Salvage therapies for recurrent disease provide better survival for glioblastoma patients. Up to date, the survival of glioblastoma patients is reporting approximately 24 months in patients treated with modern techniques and proper salvage treatment approach. Lymphocyte sparing approach may be more effective for concurrent use of promising immunotherapeutic agents with RT.