Radio & TV in the United Arab Emirates: Emergence and ambition
Birleşik Arap Emirlikleri'nde radyo ve televizyon: Ortaya çıkış ve hadefleri
- Tez No: 634301
- Danışmanlar: PROF. NİLAY ULUSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Dünyanın her yerinde medyanın rolü ve takipçileri üzerindeki etkisi, özellikle küresel enformasyon akışını hızlandıran teknolojik gelişmelerin ardından artmıştır. Bugün artık yeni medya her türlü engelden yoksun olup açık semaları kat ederek ve izin almaksızın evlere ve girmiş durumdadır. Medya olayları açıklayıp analiz ederek, eğlence kaynağı olarak, insan ilişkilerini geliştirerek, reklam yaparak, tutum ve trendleri şekillendirerek ve toplumsal uyumu artırarak birçok önemli işlev görmektedir. Bu işlevler sayesinde medya ülkelerin iki temel direği olan siyaset ve ekonomiye bir üçüncü olarak katılmıştır. Teknoloji ve medyanın ilerlemesi bir yandan tüm dünyada benzer bir yol izlemiş olsa da, her ülkenin çizdiği yol kendine özgü farklılıklar da göstermiştir. Bu çalışma, ilk ortaya çıkışından bugüne kadarki süreçte kitlesel medyanın Birleşik Arap Emirlikleri'nde geçirdiği çeşitli aşamaları ve üstlendiği rolleri açığa kavuşturma amacıyla yapılmıştır. Çalışma aynı zamanda BAE'de çalışan profesyonel medya mensuplarının önündeki en önemli engelleri, ülkedeki çeşitli medya kurumlarını düzenleyen yasaları inceleyerek ve medya kadrolarının yerelleşmesi meselesini masaya yatırarak teşhis etmeyi amaçlamaktadır. Bu araştırma BAE'de medya ve toplumun karşılıklı etkileşimini ve bu etkileşimin de medya söylemi üzerindeki etkisini mercek altına alan nadir çalışmalardan birisidir. Emirlikler'deki medyanın başlangıcından kısa süre sonra gerçekleştirdiği başarı, yaratıcı yerel kadroları ve bu ülkenin kurucu ve liderlerinin cömertçe sundukları destek ve ilgi olmadan mümkün olamazdı.
Özet (Çeviri)
The role of the media and its impact on audiences around the world has grown, especially after the technological developments speeding up the global information flow. New media now lacks any barriers and has crossed open skies to enter homes without permission. The media performs several major functions through explaining and analyzing events, developing human relationships, entertainment, advertising, shaping attitudes and trends, and increasing social cohesion. With these functions, the media has joined the two pillars of countries -politics and economics- as the third. While the development of technology and media has followed a somewhat similar progression around the world, each country has followed its own distinct path. This study aims to explore the various stages and roles of the mass media specifically in the United Arab Emirates from its emergence until today. Further, the study aims to diagnose the most important obstacles facing media professionals in this important sector, by analyzing the laws that regulates work in various UAE media institutions and the importance of the national media cadres as the localization issues. This study is one of the few studies of its kind focusing specifically on the UAE in an attempt to explore the interaction between its media and society, and the effect of this interaction on the media discourse directed to society, in turn. The success achieved by the Emirati media in a short time after its beginnings could not be possible without its local creative workforce and the support and attention that the founders and leaders of this country bestowed on them.