Hamile farelerde serebral iskemi sonrası akut ve kronik dönemde hasar mekanizmalarının incelenmesi
Investigation of injury mechanisms on pregnant mice in the acute and chronic term after cerebral ischemia
- Tez No: 634302
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET BURAK ÇAĞLAYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Hamilelik ve doğum sonrası dönemde, hormonal değişimleri içeren birçok fizyolojik olayın meydana geldiği bilinmektedir. Meydana gelen hormonal değişimler hamileliğin korunmasına ve plasentanın gelişimine katkı sağlamaktadır. Yapılan literatür çalışmaları ile lohusalık döneminde hemorarjik ve normal iskemi meydana gelme riskinin arttığı görülmektedir. Bunun sebebi olarak hamilelik ve lohusalık döneminde, hormonal değişimlere bağlı olarak beyin dinamiğinde meydana gelen değişimler gösterilmektedir. Ek olarak, hamilelik ve doğum sonrasının, iskeminin patofizyolojik süreçleri üzerinde iyileştirici etkilerinin olduğuna inanılmaktadır. Yapılan çalışmalar ile çiftleşme deneyimi olan farelerin, çiftleşme deneyimi olmayan farelere kıyasla iskemi sonrası beyindeki enfarkt hacimlerinin daha küçük olduğu, astrosit ve mikroglia sayısında azalma meydana geldiği, pro-enflamatuar sitokinlerin sayısının azaldığı, büyüme faktörlerinin ise sayılarının arttığı gösterilmektedir. Aynı zamanda iskemi sonrası, daha önce çiftleşmiş farelerde, çiftleşmemiş farelere kıyasla eksitotoksisitenin daha fazla iyileştirme gösterdiği ve anjiyogenezisin arttığı bilinmektedir. Altta yatan tüm bu mekanizmalar net olarak anlaşılamamış olsa da hamilelik ve doğumun iskemi üzerinde koruyucu etkilerinin olduğu düşünülmektedir. Bu tezde hamileliğin iskemik hasar üzerindeki etkilerinin anlaşılması amacıyla, hamile ve hamile olmayan farelerde orta serebral arter tıkanması metodu kullanılmıştır. Farelerde serebral iskemi sırasında hamilelik, beyin kan akımında ve apoptotik hücre sayısında bir değişim meydana getirmemiştir. Ancak nöronal sağ kalımı, nörogenezi ve aksonal projeksiyonu artırdığı ve gliogenezi, glial yara alanını ve striatumda meydana gelen atrofiyi azalttığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
It is well-known that many physiological events involving hormonal changes occur during pregnancy and pospartum period. The hormonal changes that take place contribute to the protection of pregnancy and development of the placenta. In the literature it has been reported that the risk of hemorrhagic and ischemic stroke during the period of postpartum increased. This observation has been attributed to the changes in the brain dynamics due to hormonal variations during pregnancy and postpartum period. In addition, pregnancy and postpartum are believed to have healing effects on the pathophysiological processes following ischemia. Studies have shown that ischemic multiparous mice have smaller infarct volumes in the brain after ischemia, decreased number of astrocytes, microglia and amount of pro-inflammatory cytokines, but increased number of growth factors when compared to ischemic virgin mice. It is also known that excitotoxicity is alleviated and angiogenesis is induced after ischemia in multiparous mice when compared with virgin mice. Although all of these underlying mechanisms are not clearly understood, it has been suggested that pregnancy and delivery may have protective effects on ischemia. In this thesis, in order to understand the effects of pregnancy on ischemic damage middle cerebral artery occlusion method has been performed in pregnant and non-pregnant mice. Cerebral blood flow and apoptotic cell counts were not altered in pregnant mice which were exposed to ischemia/reperfusion injury. However, we observed increased neuronal survival, neurogenesis and axonal projection, and reduced atrophy, glial scar area and gliogenesis in the striatum.