Kadmiyum ve kadmiyum+vitamin E'nin Galleria mellonella L.'nın bazı biyokimyasal parametreleri üzerine etkileri
Effects of cadmium and cadmium+vitamin e on some biological parametres on Galleria mellonella L.
  1. Tez No: 634340
  2. Yazar: HÜDA YAZICI PİROĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SAADET PINAR ÖZALP
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Sunulan çalışmada kadmiyumun farklı konsantrasyonlarının (0.05, 0.1, 0.5, 1.0 mg/ml) ve kadmiyum + vitamin E karışımlarının (125µL,250 µL,500 µL,1000 µL) Galleria mellonella' nın sentezlediği protein ve glikojen miktarlarına etkileri ile süperoksit dismutaz (SOD) ve katalaz (CAT) aktiviteleri araştırılmıştır. Galleria mellonella larvalarında Cd tek başına kullanıldığında, protein miktarında önemli bir fark gözlenmezken, Cd ile birlikte vitamin E uygulandığında protein miktarında azalma gözlenmiştir. Glikojen miktarı Cd ve Cd+vitamin E'nin artan konsantrasyonlarında azalma göstermiştir. CAT ve SOD aktiviteleri, Cd'un artan konsantrasyonlarında azalış gösterirken, Cd ile birlikte vitamin E uygulandığında, CAT aktivitesinde %0.1 ve %1.0 mg/ml konsantrasyonlarda azalma gözlenmiş, SOD aktivitesinde ise kontrole göre önemli bir fark gözlenmemiştir. Elde edilen sonuçlara göre kadmiyumun artan konsantrasyonlarının Galleria mellonella larvalarının biyolojik parametrelerini olumsuz etkilediği, vitamin E ilavesinin ise kadmiyumun toksik etkisini azaltıcı bir etki yapmadığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the presented study, the effects of different concentrations of cadmium (0.05, 0.1, 0.5, 1.0 mg / ml) and cadmium + vitamin E mixtures (125 µL, 250 µL, 500 µL, 1000 µL) on the protein and glycogen amounts synthesized by Galleria mellonella (SOD) and catalase (CAT) activities were investigated. In Galleria mellonella larvae, when Cd is used alone, there is no significant difference in the amount of protein, while vitamin E is applied together with Cd, a decrease in the amount of protein. The amount of glycogen has decreased in increasing concentrations of Cd and Cd + vitamin E. While CAT and SOD activities decreased in increasing concentrations of Cd, when vitamin E was applied with Cd, a decrease in 0.1% and 1.0% mg / ml concentrations in CAT activity was observed, while no significant difference was observed in SOD activity compared to control. According to the results obtained, it has been observed that increasing concentrations of cadmium negatively affect the biological parameters of Galleria mellonella larvae, and the addition of vitamin E does not reduce the toxic effect of cadmium.