Çocuklarda invaziv işlem uygulamasında aktif ve pasif dikkat çekme yöntemlerinin ağrı, korku ve anksiyete üzerine etkisi
The effects of active and passive distraction methods on pain, fear and anxiety during the invasive procedure in children
  1. Tez No: 634347
  2. Yazar: AYŞE GÖKOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGE SUKUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Araştırma, 3-7 yaş çocuklarda invazif işlem uygulaması sırasında işlem öncesi, sırası ve sonrası pasif yöntem olan çizgi film izletme ile aktif yöntem olan video oyunu oynatma uygulamasının ağrı, korku ve anksiyete üzerine etkisini belirlemek amacıyla planlandı. Araştırmanın evrenini, İstanbul'da bir eğitim ve araştırma hastanesinin Genel Pediatri Servisine 26.11.2019-08.01.2020 tarihleri arasında başvuran 3-7 yaş arası çocuklardan 105 çocuk oluşturdu. Araştırmanın örneklemini, randomizasyon yöntemi ile 35 çocuk kontrol, 35 çocuk çizgi film izlem, 35 çocuk ise video oyunu oynama grubuna atandı. Veriler, hastaya ait tanıtıcı özellikleri içeren“Bilgi formu”,“Oucher ölçeği”,“Çocuk Anksiyete Skalası-Durumluluk Ölçeği”,“Çocuk Korku Ölçeği”ile toplandı. Verilerin analizi SPSS programında, ki-kare testi, One-Way Anova ve repeate mesure testleri ile yapıldı.
Özet (Çeviri)
The research was carried out to investigate the effect of cartoon-demonstration and video-game playing application which are known as passive methods used before, during and after the invasive operation, on the pain, fear and anxiety of children aged between 3-7. The sample was conducted between November, 26th 2019 and January, 8th 2020 with 105 inpatient who were 3 to 7 years old in General Pediatrics clinic at Training Research Hospital, in Istanbul. Children were divided into 3 groups by randomly each consisting of 35 children: the first as control group, second as cartoon-demonstration group and third as video-game playing group. The data were collected via the“İnformation form”,“Oucher Scale”,“Children's Anxiety Scale- State Inventory”and“Children's fear Scale”. The analysis of the collected data was conducted on SPSS program, via chi-square test, One-Way Anova and repeated measures analysis.