1 yaş altı çocuklarda eş zamanlı ve ardışık aşı uygulama yöntemlerinin ağrı düzeyine etkisi
The effect of simultaneous and sequential vaccine administration method on pain level in 0-1 years old children
  1. Tez No: 729620
  2. Yazar: KÜBRA YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVİL İNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Çocuk hastalara yapılan birçok invaziv girişim çocuklarda ağrıya neden olmaktadır. İnvaziv işlemlerin uygulanış yöntemleri ve süresi çocuğun ağrısına etki eden önemli faktörlerdendir. Bu araştırma 1 yaş altı çocuklarda eş zamanlı ve ardışık aşı uygulama yöntemlerinin ağrı düzeyine etkisini belirlemek amacıyla yapıldı. Araştırma, 01 Eylül 2021- 15 Kasım 2021 tarihleri arasında Koç Üniversitesi Hastanesi Pediatri Polikliniğindeki 1 yaş altı 110 çocukla randomize kontrollü deneysel bir çalışma olarak gerçekleştirildi. Bilgisayar destekli randomizasyon yöntemiyle belirlenen iki gruba eşit sayıda çocuk (n=110) rastgele olarak dağıtıldı. Birinci grubu; eş zamanlı aşı uygulaması yapılan çocuklar (n=55), ikinci grubu; ardışık zamanlı aşı uygulaması yapılan çocuklar (n=55) oluşturdu. Çocukların ağrı düzeyi, gözlemci hemşire tarafından 'FLACC Ağrı Skalası' kullanılarak elde edildi. Bulgular değerlendirildiğinde; işlem öncesi ağrı düzeyleri arasında gruplar arasında istatistiksel düzeyde anlamlı fark bulunmazken (Eş zamanlı: 0,61±1,35 / Ardışık: 0,73±0,93) (p>0,05), eş zamanlı aşı uygulamasında işlem sırasındaki ağrı düzeyinin, ardışık zamanlı aşı uygulamasına göre daha düşük olduğu belirlendi. (Eş zamanlı: 5,89±1,86 / Ardışık 6,96±2,23) (p0,05) Sonuç olarak; 1 yaş altı çocuklarda eş zamanlı aşı uygulaması daha az ağrıya neden olmaktadır.
Özet (Çeviri)
Many invasive procedures performed on pediatric patients cause pain in children. Application methods and duration of invasive procedures are important factors affecting the child's pain. This study was conducted to determine the effect of simultaneous and sequential vaccination methods on pain level in children under 1 year old. The research was carried out as a randomized controlled experimental study with 110 children under the age of 1 in Koç University Hospital Pediatrics Polyclinic between September 01, 2021 and November 15, 2021. Equal number of children were randomly distributed into two groups determined by computer-assisted randomization method. The first group; children who received simultaneous vaccination, the second group; consisted of children who received sequential timed vaccination. The pain level of the children was obtained by the observing nurse using the 'FLACC PainScale'. When the findings are evaluated; While there was no statistically significant difference between the groups in the pre-procedural pain levels (Simultaneous: 0,61±1,35 / Sequential: 0,73±0,93) (p>0.05), the pain during the procedure in the simultaneous vaccination application level is lower than the sequential vaccine administration (Simultaneous: 5,89±1.86 / Sequential: 6,96±2,23 (p0.05) As a result; Simultaneous vaccination in children under the age of 1 causes less pain.