Kadınların over kanseri farkındalık düzeyi ve etkileyen faktörler
Women's ovarian cancer awareness level and affecting factors
  1. Tez No: 862600
  2. Yazar: HİLAL ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜL ERTEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Amaç: Araştırma Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Jinekoloji ve Obstetri poliklinikliklerine gelen kadınların over kanseri farkındalık düzeyi ve etkileyen faktörlerin incelenmesi amacıyla planlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırma tanımlayıcı ve kesitsel olarak, Haziran-Aralık 2022 tarihleri arasında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Jinekoloji ve Obstetri poliklinikliklerine gelen 364 kadınla yürütülmüştür. Araştırma verileri; Birey Tanıtm Formu ve Over Kanseri Farkındalık Ölçeği (OKFÖ) kullanılarak toplanmıştır. Araştırma verilerinin analizinde sayı (n), yüzde (%), ortalama, standart sapma, t testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ve Ki kare (X2) testi kullanılmıştır. Statistical Package for the Social Sciences (SPSS) 25.0 paket programı ile yapılmıştır. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen kadınların yaş ortalamaları 31,10±1,29 olup, çoğunluğunun evli (%66,2), ilkokul/lise mezunu (%51,4), serbest meslek sahibi (%23,6), geliri giderine denk (%55,5) ve il/büyükşehirde yaşamakta (%73,9) olduğu tespit edilmiştir. Over Kanseri Farkındalık Ölçeği'nin over kanseri risk faktörlerine ait çoktan seçmeli sorularının ortalama puanı 35,58±8,01 (Min:12; Max:60) olup orta düzeyde olduğu, over kanseri belirtilerine ait çoktan seçmeli soruların ortalama puanı 3,43±1,46 (Min:0; Max:10) olup düşük düzeyde olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The research was planned to examine the ovarian cancer awareness level and affecting factors in women who come to the Gynecology and Obstetrics outpatient clinics of Ege University Faculty of Medicine Hospital. Materials and Methods: The research was conducted descriptively and crosssectionally with 364 women who came to the Gynecology and Obstetrics outpatient clinics of Ege University Faculty of Medicine Hospital between June and December 2022. Research data; It was collected using the Individual Identification Form and Ovarian Cancer Awareness Scale (OCFÖ). Number (n), percentage (%), mean, standard deviation, t test, one-way analysis of variance (ANOVA) and Chi square (X2) test were used in the analysis of the research data Statistical Package for the Social Sciences (SPSS) 25.0 package program. Made with. Results: The mean age of the women included in the study was 31.10±1.29 years and it was found that the majority of them were married (66.2%), primary school/high school graduates (51.4%), self-employed (23.6%), with income equal to expenses (55.5%) and living in a city/metropolitan area (73.9%). The mean score of the multiple-choice questions regarding ovarian cancer risk factors of the Ovarian Cancer Awareness Scale is 35.58±8.01 (Min: 12; Max: 60) and is at a moderate level, while the average score of the multiple-choice questions regarding ovarian cancer symptoms is 3.43± It was 1.46 (Min: 0; Max: 10) and was found to be at a low level. In the study, women's awareness of ovarian cancer; Variables such as marital status, education level, income level, presence of a health professional in the family, alcohol use, presence of chronic disease, family history of cancer, use of family planning methods, BMI value, regular gynecological examination, presence of gynecological disease, breastfeeding status and age at menarche.