Döviz kurundaki volatilitenin tüketici kredi faiz oranlarına etkisi: Türkiye örneği
The effect of volatility in exchange rate on consumer loan interest rates: The case of Turkey
- Tez No: 634367
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CÜNEYT KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Döviz kurları ekonomide en önemli makro ekonomik göstergelerdendir. Gelişen teknoloji ile birlikte ülkeler arasında artan ticari ilişkiler döviz kurlarının önemini artırmıştır. Bu derece öneme sahip olan döviz kurlarında, meydana gelebilecek herhangi bir değişim birçok makro ve mikro değişkeni etkileyecektir. Makro ekonomik dengede yaşanan olumsuzluklar ekonomik dengede birçok sorunlara yol açmaktadır. Bu sorunlara kalıcı çözüm bulabilmek adına sorunların asıl kaynağını iyi analiz etmek ve doğru ekonomik politikaların uygulanması gerekmektedir. Bu çalışmada döviz kurları teorik açıdan incelenmiş olup döviz kurlarında meydana gelebilecek değişimlerin tüketici kredi faiz oranlarına etkisi ele alınmıştır. Çalışmada bağımsız değişken olan döviz kurlarında meydana gelen değişimlerin tüketici kredi faiz oranlarına etkisi zaman serileri analizi ile incelenmektedir. Çalışma da döviz kuru ile tüketici kredi faiz oranı arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla ortak başlayan dönem olarak 2007.011-2019.08 dönemi aylık verileri kullanılarak analiz edilmektedir. Bağımlı değişken olarak tüketici kredi faiz oranları oluşturulmaktadır. Bağımsız değişken olan döviz kurlarında ise değişimler karşısında tüketici kredileri faiz oranlarının etkilenme düzeyleri analiz edilmiştir. Çalışmada serilerdeki durağanlığı anlayabilmek için ADF (Genişletilmiş Dickey Fuller) ve Phillips – Perron (PP) testi uygulanmıştır. Serilerin durağanlığını bulmak amacıyla birinci farkları alınarak analiz edilmiştir. Ampirik analizler sonucunda kurlardaki değişkenlik ile tüketici kredi faiz oranları arasında negatif yönde ilişkiye ulaşılmıştır. Döviz kurunda meydana gelen dengesizlik karşısında, tüketici kredi faiz oranları negatif etkilenmektedir. Döviz kurunda oynaklıkların yaşanması ülkede insanların ekonomi ile ilgili beklentilerinin bozulmasına neden olmaktadır. Beklentilerin olumsuz yönde olması bireyleri dolarizasyona itmektedir. Tüm sonuçlar neticesinde bireyler harcamalarını kısıtlama yoluna gitmekte beraberinde kredi taleplerini de azaltmakta, azalan kredi talepleri faiz oranlarını aşağı doğru çekmektedir.Uzun dönemde yaşanan döviz kuru oynaklığı kısa döneme göre daha büyük değerdedir. Granger nedensellik analizine göre, tek yönlü nedensellik ilişkisi belirlenmiştir. Yani, döviz kuru oynaklığı tüketici kredi faiz oranlarının Granger nedeni sonucuna ulaşılmıştır
Özet (Çeviri)
Exchange rates are among the most important macroeconomic indicators that enable us to learn about the economic structure of countries. The increasing importance of international trade relations with the developing technology has led to an increase in the effect of exchange rates on the economic structure. Therefore, any changes in exchange rates that are of such importance in the economy affect many macro and micro variables. The problems experienced in the macroeconomic equilibrium cause problems in the economic balance. In order to find a permanent solution to these problems, it is necessary to analyze the main source of the problems well and apply the correct economic policies. In this study, exchange rates are examined theoretically and effects of changes in exchange rates on consumer loan interest rates are discussed. In this study, the effect of changes in exchange rates as an independent variable on consumer loan interest rates is examined with time series analysis. In this study, in order to determine the relationship between exchange rate and consumer loan interest rate, monthly data for 2007.01-2019.08 period were analyzed. Consumer loan interest rates were established as the dependent variable. The effect of exchange rates, which are independent variables, on consumer loan interest rates is analyzed. In the study, ADF (Extended Dickey Fuller) and Phillips - Perron (PP) test were used to determine the stability of the series. In order to find the stability of the series, the first differences were obtained and analyzed. According to empirical analysis, there is a negative relationship between exchange rate variable and consumer loan interest rate. The volatility in the exchange rate causes people's expectations about the economy to deteriorate in our country. Negative expectations push individuals towards dollarization. As a result of all the results, individuals reduce their spending, along with decreasing their loan demands, and decreasing loan demands lower interest rates. The imbalances in exchange rates cause the consumer loan interest rates to fall.The exchange rate volatility in the long run is greater than the short term. According to Granger causality analysis, one-way causality relationship was determined. As a result, it is concluded that exchange rate volatility is the Granger cause of consumer loan interest rates.