Konteyner taşımacılığında yeşil gemi uygulamaları
Green shipping practices in container transportation
- Tez No: 634380
- Danışmanlar: PROF. DR. ERSAN BAŞAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Denizcilik, Marine
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Yeşil gemi uygulamaları, gemi kaynaklı hava kirliliğinin ve gemi sefer maliyetlerinin azaltılmasını sağlayan gemi enerji verimliliği uygulamalarıdır. Bu uygulamalar, gemilerin tekne ve makine bölümleri, sevk ve manevra sistemleri, sefer yönetimi ve alternatif enerji kaynaklarının kullanımı çerçevesinde değerlendirilmektedir. Bu tezin amacı, gemilerde sefer yönetimi enerji verimliliği uygulamalarının yapılması sonucunda gemi kaynaklı sera gazı salınımının ve sefer maliyetlerinin düşürülmesidir. Bu doğrultuda 5 farklı grup içerisindeki 19 adet konteyner gemisinin ortalama 24 aylık günlük raporlarından alınan RPM, Pitch, vasat draft, trim, hava durumu ve yakıt sarfiyatı verileri incelenmiştir. Gemilerin yakıt sarfiyatları tahmini için Çoklu Doğrusal Regresyon Analizi (ÇDRA) ve Yapay Sinir Ağları (YSA) yöntemleriyle karar destek sistemleri kurulmuştur. ÇDRA modelinde %76 ile %86 oranları arasında, YSA modelinde ise %80 ile %90 oranları arasında uyumluluk elde edilmiştir. Optimizasyon uygulama senaryoları sonucunda RPM optimizasyonuyla %32-37, trim optimizasyonuyla %6,5-%8, balast optimizasyonuyla %6-8 ve hava rotalama optimizasyonuyla %7-12 oranlarında enerji verimliliği sağlanmıştır. Bu sonuçlar, gemi sefer yönetimi kapsamında yapılacak enerji verimliliği uygulamalarının gemi kaynaklı seragazı salınımını ve gemi sefer maliyetlerini azaltacağını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Green shipping practices are ship energy efficiency measures enable to reduce air pollution from ships and voyage costs. These practices are evaluated within the scope of hull and machinery sections, propulsion and maneuvering systems, voyage management and using of alternative energy sources on ships. The aim of this study is to reduce greenhouse gas emission from ships and voyage costs by performing voyage management energy efficiency measures on ships. The data of RPM, Pitch, mean draft, trim, weather and fuel consumption from the average 24-month daily reports of 19 container ships in 5 different groups were examined in accordance with this purpose. Decision support systems have been established to predict the ship fuel consumption with Multiple Linear Regression Analysis (MLRA) and Artificial Neural Network (ANN) methods. MLRA and ANN prediction models have shown good fit between 76-86% and 80- 90% respectively. As a result of the optimization application scenarios energy efficiency was achieved via RPM optimization 32-37%, trim optimization 6.5-8%, ballast optimization 6- 8% and wheather routing optimization 7-12%. These results indicate that energy efficiency applications to be carried out within voyage management will reduce the emissions of greenhouse gases and voyage costs.