Tükürük bezi tutulumu olan sjögren sendromlu olgularda shear wave elastografinin etkinliği ve tanıya katkısı
The efficiency of shear wave elastography in patients with sjogren's syndrome with salivary gland involvement and it's contribution to diagnosis
- Tez No: 634397
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET BURAK ÇİLDAĞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Sjögren sendromu (SjS); ekzokrin bezleri etkileyen, kronik, enflamatuar, otoimmün bir hastalıktır. Gri skala ultrasonografi (US), SjS'li olgularda major tükürük bezi tutulumunun değerlendirilmesinde yaygın kullanılan, noninvaziv ve kolay ulaşılabilir bir ultrasonografik yöntem olmasına rağmen sınıflandırma ve tanı kriterleri içerisinde yer almamaktadır. Bu çalışmadaki amacımız, primer ve sekonder SjS'de, major tükürük bezi tutulumunun saptanmasında shear wave elastografi (SWE)'nin potansiyel tanı değerinin ve tanısal performansa katkısının belirlenmesiydi. İkincil olarak SWE'nin primer ve sekonder SjS ayırımındaki etkinliğinin araştırılması hedeflendi. Gereç ve Yöntem: İleriye dönük bu çalışma etik kurul tarafından onaylanmış ve her ultrasonografik değerlendirme öncesinde tüm hastalardan yazılı bilgilendirilmiş gönüllü onam formu alınmıştır. Toplam 98 olgu (49 SjS tanılı olgu ve 49 kontrol grubu olgusu) çalışmaya dâhil edilmiş olup tüm olguların bilateral submandibular ve parotis bezleri gri skala US ve point SWE ile değerlendirildi. Değerlendirme sonrası ve parankim sertlik derecesini gösteren ortalama SWE hızları ve gri skala US özellikleri kaydedildi. Gri skala US değerlendirilmesinde skorlama sistemi kullanıldı. Hem gri skala US özellikleri hem de pSWE sonuçları hasta-kontrol grubu arasında olduğu gibi, primer ve sekonder SjS'li hastalar arasında da karşılaştırılmıştır. Ayrıca SjS'li olguların histopatolojik özellikleri ve hastalık süresi de ultrasonografik ve sonoelastografik sonuçlarla kıyaslandı. SWE'nin tanısal performansı, ROC analizleri yapıldıktan sonra duyarlılık, özgüllük, pozitif öngörü değeri, negatif öngörü değeri ve doğruluk hesaplanarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Sjogren's syndrome (SjS) is a chronic inflammatory autoimmune disease that affects the exocrine glands. Although gray scale ultrasonography (US) is a noninvasive and easily accessible method, which is widely used in the evaluation of major salivary gland involvement in patients with SjS, it is not included in the classification and diagnostic criteria. Our aim in this study was to determine the potential diagnostic value of shear wave elastography (SWE) and its contribution to diagnostic performance and to investigate its efficacy in primary and secondary SjS in determining major salivary gland involvement in primary and secondary SjS. Secondly, it was aimed to investigate the efficiency of SWE in the primary and secondary SjS differentiation. Material and Method: This prospective study was approved by the Clinical Research Ethics Committee and written informed voluntary consent forms were obtained from all patients prior to each ultrasonographic evaluation. A total of 98 subjects (49 patient with SjS and 49 control subjects) were included in the study, and bilateral submandibular and parotid glands of all cases were evaluated with gray scale US and point SWE (pSWE). After the evaluation, the mean shear wave velocities (SWV) that showed parenchymal stiffness and gray scale US features were recorded. The scoring system was used to evaluate the gray scale US features. Both gray scale US features and pSWE results were compared between the patient-control group, also between patients with primary and secondary SjS. In addition, histopathological features and disease duration of patients with SjS were compared with ultrasonographic and sonoelastographic results. The diagnostic performance of SWE was evaluated after ROC analysis, by calculating sensitivity, specificity, positive predictive value, negative predictive value and accuracy.