Popüler kültürün uluslararası politikada temsili: Cool Japan politikası örneği
Representation of popular culture in international politics: Case of Cool Japan policy
  1. Tez No: 634426
  2. Yazar: ORHUN KAAN KAHRAMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FİLİZ ÇOBAN ORAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Uluslararası ilişkilerde yumuşak güç Soğuk Savaş sonrası dönemde devletlerin kamu diplomasisi politikalarının temelini oluşturan bir güç çeşididir. Devletler, küresel anlamda cazibe oluşturmak amacıyla yumuşak gücü çeşitli şekillerde arttırmayı amaçlamaktadır. Özellikle iletişim teknolojilerinin gelişmesiyle devletler kamu diplomasisi politikalarında popüler kültürü kullanarak yumuşak güç kazanmaktadır. Japonya'nın Cool Japan politikası, popüler kültürün kamu diplomasi politikalarında etkili kullanıldığı örneklerdendir. Bu bağlamda bu tezde, göstergebilim aracılığıyla Cool Japan politikasının kullandığı popüler kültür ürünlerinden anime, manga ve video oyunu incelenerek, Japonya'nın ekranlar vasıtasıyla kendi kimliğini nasıl yeniden ürettiği ve bu temsilin yumuşak güce katkısı incelenmektedir. Sonuç olarak, Japonya'nın Cool Japan politikasıyla popüler kültür ürünlerini kullanarak uluslararası toplumda barışçıl bir Japonya imajını temsiller vasıtasıyla yeniden ürettiği iddia edilmektedir ve bu temsillerin bir kamu diplomasisi politikasıyla Japonya'nın yumuşak gücüne nasıl katkı sağladığı tartışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Soft power in international relations is a type of power that forms the basis of public diplomacy policies of the post-Cold War states. States aim to increase their soft power in various ways to create global attraction. With the growing importance of communication technologies in international politics, states gain soft power via adopting popular culture in their public diplomacies. Japan's Cool Japan Policy is one of the examples where popular culture is used effectively in public diplomacy policies. In this context, in this thesis analyzes the popular culture products of Cool Japan policy such as anime, manga and video games by utilitazing semiotics, examines how Japan reproduces its own identity through screens and this representation conbributes to soft power. As a result, it is claimed that Japan has reproduced a peaceful image in the international community by making use of popular culture products with its Cool Japan policy and it is discussed how these representations contributed to the soft power of Japan with a public diplomacy policy.