Sanayi devrimleri ışığında Türkiye'de tekstil sektörü ve çalışanları üzerine bir inceleme
Textile industry and textile workers in Turkey in the light of industrial revolutions
- Tez No: 634427
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR TOPKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Sanayi Devrimi'nden sonra yeni icatların keşfedilmesi ve buhar gücü ile çalışan makinelerin makineleşmiş sanayiyi ortaya çıkarması kitle üretiminin yolunu açmıştır. Günümüze kadar üç adet sanayi devrimi gözlemlenmiştir. Endüstri 1.0 üretimin makineleşmesini, Endüstri 2.0 üretimin seri halde yapılmasını, Endüstri 3.0 ise üretimin sayısallaşmasını aynı zamanda da otomasyonunu gerçekleştirmiştir. Endüstri 4.0'dan ilk kez Almanya'da ortaya çıkmış ve önceki sanayi devrimleri de dikkate alındığında, Endüstri 4.0 da onlar gibi belirli ihtiyaçlara cevap aramıştır. Emekte ortaya çıkan maliyetlerini daha fazla düşürmek, düşük nitelikli işgücüne karşı olan ihtiyacı ortadan kaldırmak ve üretimin ve işgücü maliyetlerinin az olması sebebiyle uzak doğuya doğru hareket etmesinin önüne birçok sektörde geçebilmek, şeffaf, hızlı, kaliteli, hataların en aza indirildiği üretimi gerçekleştirmek Endüstri 4.0'ın hedefleri arasında yer almaktadır. Tekstil sektörü, ilk sanayi devriminin öncelikli olarak etkisi altına aldığı ve başta gelen icatların ilk olarak tekstil sektöründe kullanılması bakımından önem taşımaktadır. Bu çalışmada Endüstri 4.0'a kadar sanayide yaşanan süreçler incelenmiş, Endüstri 4.0 kavramı ayrıntılı biçimde incelenerek ekonomiye, toplumlara ve çalışanlara ne gibi etkilerinin olabileceği konularına değinilmiştir. Devamında tekstil sektörü incelenerek, dünyada ve Türkiye'de tekstil sektörünün gelişimi ve sektörün Türkiye'de önemine yer verilmiştir. Çalışmanın son kısmında; tekstil sektöründe uzun süre bulunmuş olan çalışan ve işveren bireylerle derinlemesine mülakat yöntemi ile araştırma yapılmış ve araştırma sonuçları değerlendirilmiştir. Çalışma sonucunda, katılımcıların Endüstri 4.0'a sağlayacağı faydalar nedeniyle daha çok olumlu baktıkları, çalışan sayısında makineleşme ve Endüstri 4.0 nedeniyle azalma olsa bile, sektörün tamamen insan gücü olmadan üretim gerçekleştiremeyeceğini düşündükleri saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The discovery of new inventions after the Industrial Revolution and the emergence of the mechanized industry of machines operating with steam power paved the way for mass production. Three industrial revolutions have been observed to date. Industry 1.0 provided mechanization of production, Industry 2.0 provided mass production, Industry 3.0 made the productuon automated. Industry 4.0 was mentioned for the first time in Germany, and considering the previous industrial revolutions, Industry 4.0 emerged in line with certain needs like them. With Industry 4.0 the goals are; to reduce the costs that occur in labor more, to eliminate the compulsion against the labor force with low-skilled workers, and to prevent far-east movement due to the low production and labor costs in many sectors, to realize production that is transparent, fast, high quality, where errors are minimized. The textile sector is important in terms of using the leading inventions firstly in the textile industry, which the first industrial revolution had primarily under its influence. In this study, the processes in the industry until the end of Industry 4.0 have been examined, the concept of Industry 4.0 has been examined in detail and it has been touched on how it can affect the economy, societies and employees. After examining the textile industry in the development of the sector in the world and in Turkey are given to the importance of the textile sector in Turkey. In the last part of the study; An in-depth interview method was conducted with employees and employers who had been in the textile industry for a long time and the results of the research were evaluated. As a result of the study, it was determined that the participants have more positively perspective due to the benefits to Industry 4.0 and that even if the number of employees decreased due to mechanization and Industry 4.0, they claimed that the sector would not be able to produce completely without manpower.