Dindar ve dindar olmayan bireylerde hayatı anlamlandırma
The meaning of life in religious and non-religious individuals
- Tez No: 634443
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KENAN SEVİNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Psikoloji, Religion, Psychology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
İnsanın evrende var olan diğer varlıklardan ayrıldığı nokta, sahip olduğu akıldır. Akıl sahibi olmanın ise insana sorumluluklar vereceği bir gerçektir. İşte bu sorumlulukların en başında varoluş amacını bilmek ve hayatının anlamını bulmak gelmektedir. Hayatın var olan tek bir anlamından bahsetmek mümkün ve doğru değildir. Var olan insan sayısı kadar farklı anlamın olduğunu söylemek hiç de abartılı olmayacaktır. Farklı karakter yapılarına, sosyal statülere, maddi gelirlere sahip olan bütün insanların, kendilerine özgü ve biricik olan anlamları vardır. Anlam, yaşamı sürdürmek için var olan bir nedendir. Kişi anlamı keşfettiği ve ona ulaştığı zaman belirli bir hedef ve amaca da sahip olur. Fakat anlama ulaşamadığı, bunun için çabalamayı bıraktığı zaman ise hayatını devam ettirmek için artık nedeni de yoktur. Bu da çeşitli nevrozlara ya da intiharlara yol açabilecek bir durum teşkil etmektedir. Varoluşsal problemlere sunduğu çözümler ve verdiği cevaplar ile anlam arayışında dinin rolü çok büyüktür. Yüzyıllardır insanlık tarihinin merkezinde olan din olgusunun anlama ve amaca ulaşmada kolaylık sağlayan bir araç olması gerçeğinin yanında, bir dini inanç sistemine mensup olmayan bireylerin yaşamlarını devam ettirebilmek için çeşitli motivlere sahip oldukları da bir gerçektir. Bu motivler doğuştan gelen, yaşamda bir anlama sahip olma dürtüsü ile herhangi bir dinî öğretinin etkisi olmadan çeşitli yollara başvurarak elde edilmiştir. Böylelikle dindar ve dindar olmayan bireylerin anlama ulaşmada sahip oldukları olguların etkisi, kalıcılığı, tatmin ediciliği açısından üzerinde tartışabilecek bir tablo ile karşı karşıya kalınmaktadır. Bu araştırma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde hayatın anlamı ve din ilişkisinin daha iyi anlaşılmasına fayda sağlamak maksadıyla din, dindarlık ve inançsızlık kavramlarına değinilmiştir. İkinci bölümde insan ve anlam arayışı ilişkisini incelemek üzere hayatın anlamına dair görüşlere, bireyin anlam ihtiyacına ve anlamsızlık duygusuna yer verilmiştir. Üçüncü bölümde ise hayatı anlamlandırmada dindar ve dindar olmayan bireylerin anlam kaynakları ile hayatı anlamlandırma süreçleri incelenmiştir. Yapılan araştırmanın neticesinde, dindar ve dindar olmayan bireylerin hayatı anlamlandırma süreçlerinde benzer ve farklı yönlerin olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Thanks to his mind man differs from other beings in the universe. It is a fact that to be ratioanl will give people responsibilities. Knowing the purpose of existence and finding the meaning of his life comes first among these responsibilities. It is not possible and correct to talk about a single meaning of life. It would not be an exaggeration to say that there are as many different meanings as the number of people that exist. All people with different characters, social statuses, and financial possibilities have their own unique meanings. Meaning is a reason to survive. When a person discovers meaning and reaches it, he also has a specific goal and purpose. But when he fails to reach the meaning and stops striving for it, he no longer has reason to continue his life. For this is a situation that can lead to various neuroses or suicides. The role of religion in the search for meaning is enormous, with its solutions and answers to existential problems. In addition to the fact that the phenomenon of religion, which has been at the center of human history for centuries, is a tool that facilitates to reach to understanding and a goal, it is also a fact that individuals who do not belong to a religious faith system have various motivations to continue their lives. These motivations have been obtained by resorting to various means without the influence of any religious teachings, with the urge to have a meaning in life from birth. Thus, we are faced with a table that can be discussed in terms of the effect, permanence and satisfaction of the phenomena that religious and non-religious individuals have in reaching meaning. This research consists of three parts. In the first part, the concepts of religion, religiosity and unbelief are mentioned in order to provide a better understanding of the relationship between meaning of life and religion. In the second part, opinions about the meaning of life, the need for meaning of the individual and the feeling of meaninglessness are given to examine the relationship between human and meaning research. In the third part, the sources of meaning and the processes of making sense of life of religious and non-religious individuals in making sense of life are examined. As a result of the research, it has been determined that religious and non-religious individuals have similar and different aspects in the process of making sense of life.