Ön kompartman defekti olan hastalarda cerrahi tedavinin alt üriner sistem semptomlarına etkileri
Effects of surgical anatomical correction of pelvic anterior compartment defect on lower urinary tract symptoms
  1. Tez No: 634469
  2. Yazar: EMRE BAŞER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET AKIN SİVASLIOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç: Çalışmamızın amacı ön kompartman defektine bağlı POP olan hastalarda, POP cerrahisinin AÜSS'ları ve yaşam kalitesi üzerine etkinliğini araştırmaktır. Gereç ve yöntem: Bu çalışma Şubat 2013–Ağustos 2013 tarihleri arasında kliniğimize başvuran, ön kompartman defekti tanısı alan ve AÜSS'ları olan 30 hastada yapıldı. Hastaların operasyonlardan önce demografik özellikleri veAÜSS'ları belirlendi. Ayrıca hastaların cinsel fonksiyonları değerlendirildi. Yaşam kalitesini değerlendiren PFIQ-7 anketi dolduruldu. Klinik muayenede saptanan pelvik organ prolapsusu, POPQ derecelendirme sistemine göre yapıldı. Hastalara uygulanacak cerrahi prosedür defektin tipine göre seçildi. Buna uygun olarak 8 olguya dört kollu meş, 7 olguya anterior kolporafi, 15 olguya ön köprüleme operasyonları uygulanıldı. Ameliyatlardan sonra hastalar 1.ay, 4.ay ve 7.aylarda tekrar değerlendirildi. Kontrollerde AÜSS'ları, cinsel fonksiyonlar ve PFIQ-7 anketi değerleri tekrar sorgulandı. Pelvik muayeneleri yapılarak POPQ değerleri belirlendi. Ameliyat sonrasındaki en son değerler ile ameliyat öncesi değerler karşılaştırıldı. Verilerin istatistiksel analizi SPSS 15.0 for Windows paket programında %95 güvenle yapıldı. McNemar Bowner ve Wilcoxon Signed Ranks test istatistiksel analizleri kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: The effects of surgical treatment on lower urinary tract symptoms (LUTS) in patients with anterior compartment defect. Material and methods: In this prospective study conducted in 30 patients with anterior vaginal wall prolapse and LUTS. Participants were recruited from the Female Pelvic Medicine and Reconstructive Surgery Clinic at Izmir Katip Celebi University Atatürk Training and Research Hospital between February 2013 and September 2013. The patients were evaluated according to the POP-Q staging system and were investigated regarding urogynecological symptoms: LTUS (bladder emptying, hesitancy, frequency, urgency and incontinence, dysuria, nocturia, ped used), pelvic pain and dyspareunia, preoperatively and postoperatively at the 4th week, 4th month and 7th month. Urogynecological symptom evaluation was done by the surgeon preoperatively and at every follow-up visit. Also evaluated the quality of life for all patients, preoperative and postoperative validated Pelvic Floor Impact Questionnaire [PFIQ-7] were filled. Surgical procedures on patients included in the study were selected according to the type of defect. Accordingly, thirty patients underwent anterior repair: seven women had an anterior colporrhaphy, and fifteen women had bridge repair of cystocoele, and eight women had polypropylene mesh surgery. The results obtained were recorded, before and at the last follow-up after surgery. Statistical analysis was done using SPSS ver. 15.0 with p-values of less than 0.05 were considered to be statistically significant. Results: In total, 30 patients with anterior POP stage II-III and LUTS symptoms were eligible to participate in the study. Regarding the POP-Q, there were significant improvements at points Aa, Ba, C. Our study shows significant improvements in all parameters of the urogynecological symptoms: urgency (from %100 to %26,7), urge incontinence (from %70 to %16,7), frequency (from %76,7 to %13,3), bladder emptying (from %56,7 to %10), hesitancy (from %30 to %6,7), nocturia (from %83,3 to %60), dysuria (from %30 to %6,7), and pad used (from %40 to %13,3), before and at the last follow-up after surgery. Was also a significant improvement in pelvic pain (from %50 to %13,3) and dyspareunia complaints (from %60 to %13,3). All patients were evaluated using the PFIQ questionnaire. The results indicated an improvement in all parameters postoperatively. Conclusions: An apparent improvement is observed on the LUTS and sexual dysfunction following the anatomic recovery resulting from the surgical treatment of the anterior compartment defect, a compenent of the POP.