İletim tipi işitme kaybıyla absorbans miktarları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between conductive hearing loss and absorbance amounts
  1. Tez No: 634470
  2. Yazar: MURAT ARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SUNA YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Eğitimi, Health Education
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Orta kulak kendisine gelen akustik enerjiyi mekanik enerjiye dönüştürerek sesin iç kulağa aktarılmasında etkin rol alır. Orta kulak, birçok bileşene sahip karmaşık bir mekanizma olduğundan orta kulak ile ilişkili birçok hastalık ve yapısal bozukluk mevcuttur. İmmitansmetri dış/orta kulak yapılarının bütünlüğünü ve fonksiyonunu kantitatif olarak değerlendirmemize olanak sağlayan test ölçümlerinin bütününe verilen isimdir ve odyolojik değerlendirmenin rutin bir parçasıdır. Geniş bant timpanometri, orta kulak işlevini 226 Hz ile 8000 Hz arasındaki geçici (transient) uyaran test frekansları ile aşamalı olarak değerlendiren önemli bir testtir. Bu çalışmada iletim tipi işitme kaybı olan bireylerde dört farklı orta kulak patolojisine bağlı olarak oluşan hava - kemik aralığı ile absorbans değerleri arasındaki ilişkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmaya katılan tüm bireylerin; 250-4000 Hz aralığındaki frekans bantlarında hava-kemik aralığı değerleri ve ortam basıncındaki absorbans yüzdeleri analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The middle ear plays an active role in the transfer of sound to the inner ear by converting the acoustic energy coming to it into mechanical energy. Since the middle ear is a complex mechanism with many components, there are many diseases and structural disorders associated with the middle ear. Immitansmetry is the name given to all of the test measurements that enable us to quantitatively evaluate the integrity and function of the outer / middle ear structures and is a routine part of audiological evaluation. Wideband tympanometry is an important test that progressively evaluates middle ear function with test frequencies that transient stimuli between 226 Hz and 8000 Hz. In this study, it was aimed to investigate the relationship between air-bone gap and absorbance values, which occur due to four different middle ear pathologies in individuals with conductive hearing loss. All the individuals participating in the study; Air-bone gap values and absorbance percentages at ambient pressure were analyzed in frequency bands in the range of 250-4000 Hz.