Timpanoplasti hastalarında nitrofurazon emdirilmiş sponge kullanımının işitme üzerine etkisinin yüksek frekans odyometrisi ve dpoae ile incelenmesi
Investigation of the effects of nitrofurazone impregnated sponge on hearing in tympanoplasty patients with high frequency audiometry and dpoae
- Tez No: 817656
- Danışmanlar: PROF. DR. FUAT YÖNDEMLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Odyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Amaç: Timpanoplasti cerrahisi sırasında yaygın olarak kullanılan sponge'a antibiyotik emdirilerek kullanıldığında, antibiyotiksiz grupla karşılaştırarak, işitme üzerine etkisi olup olmadığını araştırmak amaçlanmıştır. Yöntem ve Gereç: Çalışmaya Atatürk Üniversitesi Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalına başvuran hafif, orta ve orta-ileri derecede iletim tipi işitme kaybı olan ve timpanoplasti ameliyatı olacak bireyler katılmıştır. Deney grubu Timpanoplasti ameliyatı sırasında orta kulağına Nitrofurazon Emdirilmiş Sponge uygulanan bireylerden seçilmiş, kontrol grubunda yer alan bireyler ise timpanoplasti ameliyatı sırasında orta kulağına antibiyotiksiz sponge uygulanan bireylerden seçilmiştir. Gönüllü katılımcılar yaş aralığı 18-60 olan, ek engeli bulunmayan, tipik gelişim gösteren hastalardan seçilmiştir. Hastalara Yüksek Frekans Odyometrisi ve DPOAE testleri cerrahi öncesi, cerrahiden sonra ve cerrahiden 1 ay olmak üzere 3 kez ölçüm yapılmıştır. Bulgular: Cerrahi öncesi, sonrası ölçümlerde Yüksek Frekans İşitme Eşikleri ve DPOAE sonuçlarına bakıldığında antibiyotik emdirilmiş sponge grubunda, antibiyotik emdirilmeyen gruba göre özellikle yüksek frekanslara doğru daha kötü sonuçlar elde edilmiştir. Sonuçlar: Literatürde, yapılan çalışmalarda cerrahi sırasında yerleştirilen sponge gibi materyallerin erken dönem cerrahi sonrası yapılan ölçümlerde iletim tipi işitme kaybıyla kendini gösterdiği ve cerrahi sonrası yapılan ölçümleri etkilediği bildirilmiştir. Çalışmamızda ameliyat öncesi ve ameliyat sonrası ölçüm sonuçlarına bakıldığında antibiyotik emdirilmiş sponge grubunda, antibiyotik emdirilmeyen gruba göre özellikle yüksek frekanslara doğru daha kötü sonuçlar elde edilmiştir. Bu davranış eğrisinin antibiyotikli sponge kullanımının, antibiyotiksiz sponge kullanımına kıyasla yüksek frekanslardaki işitme üzerinde belirgin bir pozitif etkisi olmadığı düşünülmüş ve DPOAE yanıtlarına bakıldığında da anlamlı bir farklılık oluşturmadığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: It was aimed to investigate whether there is an effect on hearing when used with antibiotic impregnation, which is commonly used during tympanoplasty surgery, by comparing it with the antibiotic-free group. Method and Material: Individuals with mild, moderate and moderate-to-severe conductive hearing loss who applied to Atatürk University, Department of Otorhinolaryngology and who would undergo tympanoplasty surgery participated in the study. The experimental group was selected from individuals who were applied Nitrofurazone Impregnated Sponge to their middle ear during tympanoplasty surgery, and the individuals in the control group were selected from individuals who were applied an antibiotic-free sponge to their middle ear during tympanoplasty surgery. Volunteer participants were selected from patients between the ages of 18-60, without additional disabilities, and with typical development. High Frequency Audiometry and DPOAE tests were measured 3 times before surgery, after surgery and 1 month after surgery. Findings: When the pre- and post-surgical measurement results were examined, worse results were obtained in the antibiotic-impregnated sponge group compared to the non-antibiotic-impregnated group, especially towards higher frequencies. Results: In the literature, it has been reported that materials such as sponge placed during surgery manifest themselves with conductive hearing loss in early postoperative measurements and affect the measurements made after surgery. Considering the preoperative and postoperative measurement results in our study, worse results were obtained in the antibiotic-impregnated sponge group compared to the non-antibiotic-impregnated group, especially towards higher frequencies. It was thought that the use of sponges with antibiotics did not have a significant positive effect on hearing at high frequencies compared to the use of sponges without antibiotics, and it was observed that there was no significant difference when looking at DPOAE responses.