Genel eğitim ortamlarında özel gereksinimi olan öğrencilerin dersle ilgilenme davranışı üzerinde kendini izleme stratejisinin etkililiği
The effectiveness of self-monitoring strategy on on-task behavior of students with special needs in general education settings
- Tez No: 634487
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEVİN GÜNER YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Eğitim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Bu araştırmanın genel amacı, destek eğitim verilen ortamda öğretilen kendini izleme stratejisinin özel gereksinimi olan öğrencilerin kendini izleme stratejisini kullanma ve dersle ilgilenme düzeyleri üzerindeki etkilerinin belirlenmesidir. Ayrıca öğretimin etkisinin genel eğitim sınıfına aktarılıp aktarılmadığı da incelenmiştir. Bu araştırmada, tek-denekli araştırma desenlerinden katılımcılar arası yoklama evreli çoklu yoklama modeli kullanılmıştır. Araştırma, ilkokulda öğrenim gören ve destek eğitim alan özel gereksinimi olan üç öğrencinin katılımı ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın bulguları, kendini izleme stratejisi öğretiminin özel gereksinimi olan öğrencilerin kendini izleme stratejisini kullanma becerisini kazanmalarında etkili ve öğrencilerin dersle ilgilenme düzeylerinde gelişme olduğu belirlenmiştir. Özel gereksinimi olan öğrencilerin uygulama öncesinde ve sonrasında genel eğitim sınıfında kendini izleme stratejisini kullanmadan sergiledikleri dersle ilgilenme düzeyleri incelendiğinde uygulamanın öğrencilerin dersle ilgilenme davranışlarında %45-52 aralığında bir artış sağladığı görülmüştür. Araştırmanın sosyal geçerlik bulguları öğrencilerin ve öğretmenlerin araştırmaya yönelik olumlu görüş bildirdiklerini göstermiştir. Bu araştırmanın sonucunda, uygulamanın öğrencilerin genel eğitim sınıfında sergiledikleri dersle ilgilenme davranışlarında artışa yol açtığı ortaya konmuştur. Araştırmanın sonuçlarından yola çıkarak özel gereksinimi olan öğrencilerin okul başarılarını desteklemek üzere öğretmenlere kendini izleme stratejisini sınıflarında kullanmaları önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the effects of self-monitoring strategy taught in the resource room on the students' self-monitoring usage and on-task level. In addition, it was examined whether the effects of teaching were transferred to general education classroom. In this study a multiple probe design with probe conditions across participants was applied as research design. This study was carried out with the participation of three students with special needs who were placed in an elementary school. The results of the study showed that the teaching of self-monitoring strategy was effective in gaining the usage of the strategy for all students. In addition, it was determined that there was an improvement in the level of on-task behavior of the students while using the self-monitoring strategy. The level of on-task behavior of the students with special needs before and after the implementation phase in the general education class without using the self-monitoring strategy was also examined. The results revealed that the implementation caused an increase in the students' on-task behaviors in the range of 45-52%. The social validity results of the study showed that students and teachers expressed positive opinions about the research. This research revealed, that the teaching of self-monitoring strategy leads to an increase in students' on-task behavior in the general education class. Based on the results of the study, it was suggested that teachers who have students with special needs in their classroom should use the self-monitoring strategy in order to support school success of these students.