Dayanıklılık performansları yüksek futbol hakemlerinin ACE I/D, SOX15 T/G Ve HGF C/A Gen polimorfizmlerinin incelenmesi
Analysis of ACE I/D, SOX15 T/G and HGF C/A gene polymorphisms of football referees with high endurance performances
  1. Tez No: 634486
  2. Yazar: GÜLHAN ERDEM SUBAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RECEP SÜRHAT MÜNİROĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Genetik, Spor, Genetics, Sports
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
İnsan Genom Projesi'nin tamamlanmasının ardından bazı genetik polimorfizmlerin atletik performansla ilişkisi olabileceği tespit edilmiş ve bu sayının en güncel literatürlerde 155'i aştığı kaydedilmiştir. Bu genler arasında en sık araştırılanlardan birisi damar genişlemesi ve daralmasıyla ilişkisi bulunan ACE genidir. ACE geninin atletik performansla ilişkisi sıklıkla araştırılmış olsa da, kas yapısıyla yüksek derecede ilişkisi bulunan SOX15 ve HGF genlerindeki polimorfizmlerin atletik performansla ilişkisini inceleyen araştırmalar literatürde henüz bulunmamaktadır. Bu araştırmada, 12 dk. Cooper dayanıklılık testinden 3000 m ve üzeri koşabilen futbol hakemlerinin (n = 30) ACE I/D (rs4646994), SOX15 T/G (rs4227) ve HGF C/A (rs5745697) polimorfizmleri, sporcu lisansı bulunmayan kontrol grubu (n = 30) ile karşılaştırılmıştır. Araştırma için AÜTF Klinik araştırmalar Etik Kurulu'ndan onay alınmıştır (Karar No: 05-409-19). Araştırma için hücreler, rimel tipi smear fırçalarla katılımcıların yanak iç bölümünden sürüntü örneği şeklinde alınmış ve SNP'ler özel bir laboratuvarda incelenmiştir. Araştırmanın sonucunda ACE I/D polimorfizmi açısından hakemler ile kontrol grubu arasında anlamlı bir fark bulunamamıştır (p > 0,05). SOX15 T/G polimorfizmi açısından hakemler ile kontrol grubu arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmuştur (p < 0,05). Futbol hakemlerinde SOX15 T alleli frekansı kontrol grubuna göre anlamlı şekilde daha fazla bulunmuştur. HGF C/A polimorfizmi açısından anlamlı bir fark kaydedilmemiştir (p > 0,05). ACE I/D polimorfizminin dayanıklılık belirteci olarak gösterilmesinin ardından, yakın tarihlerde yapılan çok sayıda araştırmada bu polimorfizmin dayanıklılık performansıyla ilişkisi olmadığı gösterilmiştir. Bu araştırmada da ACE I/D polimorfizmin dayanıklılıkla ilişkisi anlamsız bulunmuştur. Ayrıca bu çalışmada, SOX15 T/G ve HGF C/A polimorfizmlerinin dayanıklılık performansı ile ilişkisi ilk kez incelenmiş ve SOX15 T/G polimorfizminin dayanıklılıkla istatistiksel olarak anlamlı ilişkisi gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
After the completion of the Human Genome Project, it has been determined that various genetic polymorphisms may be associated with athletic performance and this number has exceeded 155 in the most recent literature. One of the most frequently studied among these genes is the ACE gene, which is associated with vasodilation and narrowing. Although the relationship of ACE gene with athletic performance is frequently investigated, there are no studies in the literature that investigate the relationship between polymorphisms and athletic performance in SOX15 and HGF genes, which are highly correlated with muscle structure. In this study, ACE I/D (rs4646994), SOX15 T/G (rs4227) and HGF C/A (rs5745697) polymorphisms of football referees (n = 30) who could run 3000 m and above from the Cooper endurance test were compared with the control group (n = 30). Ethical approval was obtained from the AUTF Clinical Research Ethics Committee for the research (Decision No: 05-409-19). Cells for the study were taken as a swab sample from the cheek interior of the participants using a buccal swab and SNPs were examined in a private laboratory. As a result of the study, no significant difference was found of ACE I/D polymorphism between the referees and the control group (p> 0.05). In terms of SOX15 T/G polymorphism, a statistically significant difference was found between the referees and the control group (p 0.05). After ACE I / D polymorphism has been shown as an endurance marker, recent studies have shown that this polymorphism is not related to endurance performance. Similarly, in our study, the relationship between ACE I/D polymorphism and endurance performance was found meaningless. In addition, the relationship between SOX15 T/G and HGF C/A polymorphisms and endurance performance was investigated for the first time in our study and the statistically significant relationship of SOX15 T/G polymorphism with endurance was shown for the first time.