Tanzimat, Ara Nesil, Servet-i Fünun Dönemi Türk edebiyatında tarihî ve edebî şahsiyetler üzerine yazılan şiirler
Poems written about of historical figures and literary figures in the periods of Tanzimat, Ara Nesil and Servet-i Fünun Turkish literature
- Tez No: 634509
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 198
Özet
Romantizm akımıyla edebiyatta belirginleşen birey, Batı'ya yönelen ve yenilik hareketleri içerisine giren Osmanlı edebiyatında da kendini XVIII. yüzyıldan itibaren göstermeye başlar. XIX. yüzyılın önemli edebî hadiselerinden olan Tanzimat, Ara Nesil ve Servet-i Fünûn dönemlerinde ferdî duygular sebebiyle yavaş yavaş kaside geleneği farklılaşır ve tarihî şahsiyetlerin ele alınış biçiminin değişmesinin yanı sıra edebî şahsiyetlere de şiirler yazılmaya başlanır. Tanzimat, Ara Nesil ve Servet-i Fünûn Dönemleri üzerinde yapılan bu çalışma, Türk Edebiyatı'nda şiir alanındaki söz konusu değişimi ele almıştır. Tarihî şahsiyetlere yazılan şiirlerdeki değişikliğin ve yeni bir tavır olarak edebî şahsiyetlere yazılan şiirlerin ele alındığı çalışmamızda Tanzimat döneminden; Şinasi, Namık Kemal, Ziya Paşa, Recaizâde Mahmut Ekrem, Abdülhak Hâmid Tarhan ve Muallim Naci; Ara Nesil'den Mehmed Celâl, Nigâr Hanım, Müstecâbizâde İsmet ve Menemenlizâde Tahir, son olarak da Servet-i Fünûn döneminden Tevfik Fikret, Cenab Şahabeddin, İsmail Safâ, Hüseyin Sîret Özsever, Celâl Sahir Erozan ve Ali Ekrem'in tarihî ve edebî şahsiyetlere yazdığı şiirlere yer verilmiş ve incelemesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The individual concerned with romanticism in literature begins to appear from the XVIII century in Ottoman literature, which turned towards the West and became part of the innovation movements. During Tanzimat, Ara Nesil and Servet-i Fünûn periods, the poetry tradition was gradually differentiated due to personal feelings and along with the changes in the way of refering to the historical figures, poems were also started to be written to literary personalities. This study on Tanzimat, Ara Nesil and Servet-i Fünûn periods analysed the change in the field of poetry in Turkish literature. In this study, which is dealing with the changes in poems addressing to historical figures and the poems addressing to literary figures, the poems written by Şinasi, Namık Kemal, Ziya Paşa, Recaizâde Mahmut Ekrem, Abdülhak Hâmid Tarhan and Muallim Naci from the Tanzimat period, and Mehmed Celâl, Nigâr Hanım, Müstecâbizâde İsmet and Menemenlizâde Mehmed Tahir from the Ara Nesil period, and finally Tevfik Fikret, Cenab Şahabeddin, İsmail Safâ, Hüseyin Sîret Özsever, Celâl Sahir Erozan and Ali Ekrem Bolayır from the Servet-i Fünûn period to historical and literary figures were included and analysed.