Charge balanced neural stimulation interface circuit for fully implantable cochlear implants
Tamamen implante edilebilen implantlar için şarj dengeli sinir uyarımı arayüz devresi
- Tez No: 634511
- Danışmanlar: PROF. DR. HALUK KÜLAH
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Koklear implantlar işitme kaybı yaşayan hastaların sorunlarını gideren protezlerdir. Harcadıkları gücün yüksek olması ve hastaların yaşadığı estetik endişeler bu cihazlarda karşılaşılan ana sorunlardır. Bu problemler tamamen implante koklear implanlar (FICI) ile çözülebilir. FICI sistemi yüksek giriş dinamik aralığını kapsayıp çok düşük güç tüketimi ile çalışmalıdır. Tüm bunlara ek olarak system tek pil ile güvenilir bir şekilde çalışmalıdır. Bu tez çalışmasında, tek bir pil kullanarak şarj dengeli uyarım sağlayan düşük güç tüketimine sahip bir FICI arayüz devresi tasarlanmıştır. Arayüz devresi çok kanallı piezoelektrik transdüserlerden girdi alır ve elektrotları darbe genişliği modülasyonlu çıkış akımlarıyla uyarır. Darbe genişliği modülasyonu ile iki ardışık kanal arasında bir zaman aralığı oluşturulur ve bu boşluk yük dengeleme işlemi için kullanılır. Bu system bir in-vitro test kurulumu ile test edilmiştir ve tek kanallı koklear elektrodu 50 dB giriş dinamik aralığı ile 800 μW'dan daha az güç harcayarak 1.8 V'luk güç kaynağından güvenli bir şekilde uyarılmıştır.
Özet (Çeviri)
Cochlear implants (CI) are the most successful prosthesis, which helps people suffering from profound deafness; however, aesthetic concerns and daily battery replacement are the main problems. These problems can be solved by a low power fully implantable cochlear implant (FICI). The FICI system should operate with ultra-low power consumption while covering high input dynamic range. Moreover. the system should ensure safe stimulation with single battery usage. In this thesis, a low power FICI interface circuit is designed while focusing on the charge balanced stimulation and single supply implantation. The interface circuit takes input from multi-channel piezoelectric transducers and stimulates the electrodes with pulse width modulated output currents. By pulse width modulation, a time gap is formed between two consecutive channels, and this gap is used for charge balancing operation. The system is tested with an in-vitro test setup and it safely stimulates the single channel cochlear electrode with 50 dB input dynamic range while consuming lower than 800 μW power from a single 1.8 V supply.