Samsun ili Atakum ilçesindeki gebelerin doğum şekli tercihlerinde tıbbi nedenli olmayan belirleyiciler
Non-medical determinants of pregnant woman's preferences for mode of delivery in Atakum district of Samsun province
- Tez No: 634523
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞENNUR DABAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Amaç: Bu araştırmada gebelerin doğum şekli tercihlerini ve bu tercihlere etkisi olabilecek tıbbi nedenli olmayan faktörleri belirlemek amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Araştırmanın evrenini Samsun ili Atakum ilçesindeki aile sağlığı merkezlerine kayıtlı gebeler oluşturdu. Merkezlere antenatal takip amacıyla başvuran gebelere 20 Kasım 2019 - 20 Şubat 2020 tarihleri arasında araştırıcı gözetiminde anket uygulandı. Anket formu ile gebelerin sosyo-demografik özellikleri, gebeliğe ait özellikleri ve doğum şeklini etkileyebilecek durumları soruldu. İstatistiksel analizlerde Ki-kare Testi, Fisher Testi, McNemar Testi, Mann Whitney U Testi ve Lojistik Regresyon Analizi kullanıldı. Bulgular: Araştırmaya katılan 245 gebenin yaş ortanca 29,0 yıl, gebelik haftası ortanca 24,0 hafta bulundu. Gebelerin 135'i (%55,1) nullipar, 110'u (%44,9) multipardı. Seçme şansları olursa gebelerin 179'unun (%73,1) normal, 66'sının (%26,9) sezaryen doğumu tercih edeceği tespit edildi. Doğum şekli tercihi, eğitim durumu, çalışma durumu ve aylık gelir bakımından istatistiksel olarak anlamlı farklılık göstermedi.
Özet (Çeviri)
Objective: In this research, it was aimed to determine the preferences of pregnant women's for mode of delivery and non-medical factors that may affect these preferences. Material and Method: The population of research consisted of pregnant women registered to Atakum district of Samsun province family health centers. A questionnaire was administered to pregnant women who applied to the centers for routine antenatal visits between 20 November 2019 - 20 February 2020. With the questionnaire form, sociodemographic features of the pregnant women, features of the pregnancy and situations that may affect the mode of delivery were asked. In statistical analysis, Chi-square Test, Fisher's Exact Test, McNemar's Test, Mann Whitney U Test and Logistic Regression Analysis were used. Results: The median age of 245 pregnant women in the study was 29.0 years, and the gestational week was median 24.0 weeks. 135 (55.1%) of the pregnant women were nulliparous and 110 (44.9%) were multiparous. If they had a option to choose, 179 (73.1%) of pregnant women would prefer to have a normal delivery, 66 (26.9%) of pregnant women would prefer to have a cesarean section. Mode of delivery was not statistically different in terms of education, employment status and monthly income.