9. sınıf öğrencilerinin çoklu temsil transfer becerilerinin incelenmesi: Denklem ve eşitsizlikler
Investigation of 9th grade students' skill in translating among representations: Equations and inequalities
  1. Tez No: 634541
  2. Yazar: SEVCAN MERCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KAMİL ARI, DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Matematik öğretiminde pek çok konunun temelini teşkil eden sayılar ve cebir öğrenme alanı kapsamındaki denklemler ve eşitsizlikler öğrencilerin anlamada güçlük çektiği bir alt öğrenme alanındır. Bu konunun anlamlı ve bütüncül öğretilebilmesi açısından öğrencilerin çoklu temsilleri (tablo, grafik, denklem, sözel ifade) transfer etme becerilerinin incelenmesi önemlidir. Bu çalışmada 9. Sınıf öğrencilerinin denklem ve eşitsizlikler alt öğrenma alanında çoklu temsil transfer becerilerinin ve bu temsil transferleri arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada nicel araştırma yöntemi kapsamında yer alan tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmaya İç Anadolu Bölgesindeki bir ilimizde bulunan 9 liseden amaçlı örnekleme yöntemiyle seçilen 2018-2019 eğitim öğretim yılının ikinci yarısında 9. sınıfta öğrenim gören 637 öğrenci katılmıştır. Veriler araştırmacı tarafından geliştirilen dört boyutlu Çoklu Temsil Transfer Ölçme Aracı (ÇTTÖA) ile toplanmış ve betimsel analiz tekniğiyle analiz edilmiştir. Ölçme aracı ilk olarak 97 lise öğrencisine uygulanmış ve cronbach alfa değeri .88 olarak tespit edilmiştir. Elde edilen bulgular öğrencilerin denklem ve eşitsizlikler alt öğrenma alanında temsiller arası transfer becerilerinin istenen düzeyde olmadığını göstermektedir. Bununla birlikte öğrencilerin en başarılı oldukları temsil transferinin grafik temsilden sözel temsile transfer olduğu, öğrencilerin en çok zorlandığı temsil transferinin grafik temsilden cebirsel temsile transfer olduğu tespit edilmiştir. Diğer temsillere transfer yaparken öğrencilerin başarılı oldukları temsiller sırasıyla tablo, grafik, sözel, cebirsel temsildir. Ayrıca öğrencilerin grafik/ tablo / sözel/ cebirsel temsile transfer becerileri arasında anlamlı bir ilişki olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bu doğrultuda, denklem ve eşitsizliklerin öğretiminde her bir temsilin birbiriyle ilişkili ve bütüncül bir şekilde kullanılması önerilebilir.
Özet (Çeviri)
Students have a difficulty in understanding the subject of equation and inequalities within the scope of numbers and algebra learning area, which forms the basis of several subjects in math teaching. In order to teach this subject in a meaningful and integrated way, it is important to examine students' skills of transferring multiple representations (table, diagram, equation, verbal expression) in algebra teaching. This study aimed to examine multiple representation transfer skills of ninth grade students in the equations and inequalities in the sub-learning area and the correlation between these representation transfers. The study used survey model, which is among quantitative research methods. 637 ninth grade students students who were selected from nine high schools in the city in the Central Anatolia Region, via purposeful sampling method and were receiving education in the second term of the 2018-2019 academic year, took part in the study. The data were collected via the four-dimensional Multiple Representation Transfer Measurement Tool (MRTMT), which was developed by the researcher and analyzed via descriptive analysis technique. The measurement tool was initially applied to 97 high school students and the Cronbach's alpha value was found to be.88. The findings acquired demonstrate that the students do not have adequate representation transfer skills in the equations and inequalities in the sub-learning area. The descriptive analysis findings revealed that the representation transfer in which the students show the best success is transfer from diagram representation to verbal representation. On the other hand the representation transfer in which the students have the greatest difficulty is transfer from diagram representation to algebraic representation. In transfer to other representations, the students are successful respectively in table, diagram, verbal and algebraic representation. In addition we observed a significant correlation between the students' skills of transferring to diagram / table / verbal / algebraic representation. Accordingly we can suggest that each representation be used in association and integration with each other in equations and inequalities teaching.