Matematikte çoklu temsil temelli öğretim yoluyla 8. sınıf öğrencilerinin temsil becerilerinin geliştirilmesi
Developing eighth grade students' representation skills through instruction based on multiple representations in mathematics
  1. Tez No: 851264
  2. Yazar: İHSAN BALKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SENİYE RENAN SEZER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 307
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, doğrusal denklemler konusunda çoklu temsil temelli öğretim uygulamaları ile 8. sınıf öğrencilerinin matematiksel temsil kullanımlarını ve temsiller arası geçiş yapma becerilerini geliştirmektir. Öğrencilerin temsil becerilerinin geliştirilmesi sürecinde yaşanan zorlukların ve çözümlerin neler olduğunun araştırılması, uygulamaya katılan öğrencilerin ve araştırmacının uygulama sürecine ilişkin görüşlerinin ayrıntılı olarak incelenmesi amacıyla nitel araştırma desenlerinden eylem araştırması benimsenmiştir. Eylem araştırması nicel verilerle desteklenmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu iki sınıfta öğrenim gören 15'i erkek 9'u kız olmak üzere toplam 24 öğrenci oluşturmaktadır. Çoklu temsil temelli öğretim programı; öğrencilerin temsil becerilerine ilişkin ihtiyaçları ve matematik dersi öğretim programında yer alan kazanımlar dikkate alınarak hazırlanan etkinliklerle sekiz eylem planı tasarlanarak uygulanmıştır. Araştırma, beş haftalık sürede iki sınıfta 30'ar ders saati olacak şekilde yürütülmüştür. Öğrencilerin temsiller arası geçiş yapabilme becerileri araştırmacı tarafından geliştirilen Temsiller Arası Geçiş Yapabilme Becerisi Testi (TAGYBT) ile incelenmiştir. Kamera kayıtları ve öğrencilerin etkinlik kitapçıkları veri toplama aracı olarak kullanılmıştır. Öğrenci görüşlerinin ortaya konulması için öğrenci günlüklerinden ve öz değerlendirme formlarından yararlanılmıştır. Araştırmacının görüşleri araştırmacı günlüklerinden elde edilmiştir. TAGYBT ve öz değerlendirme formları nicel yöntemlerle, etkinlikler, kamera kayıtları, öğrenci günlükleri ise nitel yöntemlerle analiz edilmiştir. Araştırmanın bulgularına göre öğrencilerin TAGYBT ön test ve son test puanlarının, istatistiksel olarak son test lehine manidar olduğu bulunmuştur. Araştırmanın sonunda çoklu temsil temelli öğretim uygulamalarının öğrencilerin; temsil kullanmada yaşadıkları zorlukları gidermede etkili olduğu ve temsiller arası geçiş becerilerinin gelişimine katkı sağladığı bulunmuştur. Öğrencilerin büyük çoğunluğunun etkinliklerle ilgili olumlu görüş bildirdiği görülmüştür. Araştırmacı, uygulama sürecinde öğrencilerin öğrenmeye olan inançlarının arttığını ve problemlere çözüm üretme konusunda özgüven kazandıklarını saptamıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research was to develop 8th grade students' usage of mathematical representations and their skills in transitioning among representations through instructional practices based on multiple representations in the subject of linear equations. The study adopted action research from qualitative research designs to investigate the challenges and solutions in enhancing students' representation skills, focusing on a detailed examination of the participants' and the researcher's perspectives on the implementation process. This action research was supported by quantitative data. The research sample consisted of 24 students, 15 boys and 9 girls, across two classes. A curriculum based on multiple representations was designed and implemented, consisting of eight action plans developed with consideration of the students' needs in representation skills and the goals outlined in the mathematics curriculum. The research was conducted over five weeks, with 30 hours of instruction per class. The students' ability to transition between representations was assessed using the“Test of Skills in Transitioning between Representations (TSTBR),”developed by the researcher. Camera recordings and students' activity booklets were used as data collection tools. Student diaries and self-assessment forms were utilized to collect students' opinions, and the researcher's views were gathered from research diaries. The TSTBR and self-assessment forms were analyzed using quantitative methods, while activities, camera recordings, and student diaries were analyzed qualitatively. Findings indicated a statistically significant improvement in students' TSTBR scores from the pre-test to the post-test, favoring the post-test. The study concluded that instructional practices based on multiple representations were effective in addressing the challenges faced in using representations and contributed to the development of transitioning skills among representations. It was also observed that the majority of students provided positive feedback on the activities. The researcher noted an increase in students' belief in learning and their confidence in solving problems during the implementation process.