Gürültüye maruz bırakılan ratlarda nimodipin ve deksametazonun birlikte kullanımının etkilerinin odyolojik ve histopatolojik olarak gösterilmesi
The audilogical and histological effects of nimodipine and dexametasone in noised exposed rats
- Tez No: 634554
- Danışmanlar: PROF. DR. MUZAFFER KIRIŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Çalışmamızda ratları 5 gruba ayırdık. Birinci gruba gürültü uygulanmadı ve herhangi bir ilaç verilmedi. İkinci gruba gürültü uygulandı ve serum fizyolojik verildi. Üçüncü gruba gürültü uygulandı ve nimodipin verildi. Dördüncü gruba gürültü uygulandı ve deksametazon verildi. Beşinci gruba ise gürültü uygulandı ve hem nimodipin hem de deksametazon verildi. Çalışmanın sonuçları işitsel beyin sapı cevapları (ABR) ve distortion product otoakustik emisyon (DPOAE) testleriyle değerlendirildiği gibi histolojik olarak Hematoksilen-Eozin boyasıyla Corti organında dış tüylü hücre sayımı, spiral ganglion ve stria vascularis hücrelerinin değerlendirilmesi yapıldı. Ayrıca apopitozisin varlığını araştırmak amacıyla TUNEL (terminal deoxynucleotidyl transferase deoxyuridine triphosphate nick end labeling) yöntemi kullanıldı. Çalışmamızın sonucunda ABR ve DPOAE testlerinin sonucuna göre gürültü verilmeden önce sonuçlar tüm gruplarda aynı iken maruziyet sonrasında 2, 3, 4 ve 5. gruplar tüm test günlerinde 1.gruba göre anlamlı olarak farklı bulunmuştur. İlaç verilen 3, 4, ve 5. gruplar ise serum fizyolojik verilen 2.gruba göre 7 ve 21. günlerde fark göstermemişlerdir. Histolojik olarak elde ettiğimiz sonuçlar verdiğimiz ilaçların anlamlı olarak etki ettiğini gösterecek yeterlilikte değildir. Bazı histolojik sonuçlar deksametazon verilen gruplarda anlamlı olarak fark gösterse de bu durum diğer histolojik sonuçlarla ve ABR ile DPOAE gibi fonksiyonel testlerle desteklenmemektedir.
Özet (Çeviri)
In our study rats were seperated in 5 different group and first group recieved neither noise nor treatment. Second group was exposed to noise and received saline solution. Third group recieved noise and nimodipine treatment. Forth group received noise and dexamethasone treatment. Fifht group exposed noise and received both nimodipine and dexamethasone treatments.Study was conducted with auditory brainstem response (ABR) and distortion product otoacoustic emmisions (DPOAE) tests. Outer hair cells of organ of corti, spiral ganglion and stria vascularis were evaluated in hematoxilene-eosine stain. Moreover, TUNEL (terminal deoxynucleotidyl transferase deoxyuridine triphosphate nick end labeling) method was used to determine the existance of apoptosis. In our study, all the hearing levels were found similar in first examination but after the noise exposure hearing thresholds of 2nd, 3rd, 4th, 5th groups were significantly differed from the group 1. 3rd, 4th, 5th groups didn't show any significant difference in 7th and 21st days of the trial. Number of histological samples were insufficient to provide a result. Few histological results showed significant significancy but other histological and functional test didn't support the related result.