Solunum kası antrenmanının fibromiyalji sendromlu hastalarda solunum kas kuvvetine ve yaşam kalitesine etkisi
The effect of respiratory muscle training on respiratory muscle strength and quality of life in patients with fibromyalgia syndrome
  1. Tez No: 634560
  2. Yazar: ŞURA İKİNCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR BOSTANCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Fibromiyalji sendromlu hastalarda solunum kas kuvvetinin azalmasına bağlı olarak akciğer hacimlerinde düşüş meydana gelirken, kronik ağrı ve yorgunluk sebebiyle yaşam kalitesi olumsuz yönde etkilenmektedir. Bu bağlamda yapılan çalışmada, solunum kaslarını kuvvetlendirmeye yönelik kas antrenmanın FMS'li hastalarda solunum kas kuvvetine ve yaşam kalitesine etkisinin incelenmesi amaçlandı. Materyal ve Metot: Araştırmada ARB sınıflandırmasına göre Fibromiyalji Sendromlulardan randomize oluşturulmuş 10 denek (38,40±8,73 yıl) ve 10 kontrol (39,90±6,47 yıl) olmak üzere 20 kadın değerlendirildi. Çalışamaya katılan kontrol grubuna sadece fizik tedavi uygulanırken, denek grubuna da fizik tedavi ile eş zamanlı solunum kası antrenmanı yaptırıldı. Çalışmada dört haftalık solunum kası antrenmanın etkilerini araştırmak için tedavinin başında ve sonunda gruplara solunum kas kuvveti ve solunum fonksiyon testi ölçümlerinin yanı sıra GAS, FEA, SF-36, BDÖ, GEÖ ölçekleri de uygulandı. Elde edilen verilerin analizinde gruplar arası ön-son testlerdeki farkın analizi için Paired Sample T Testi (bağımlı T testi), gruplar arasında ön-son test arasındaki ortalama farkın karşılaştırılması için de Independent Sample T Testi kullanıldı. Bulgular: Solunum kası antrenmanını denek grubunda; yaşam kalitesi alt boyutlarından fiziksel fonksiyon (%35,65), fiziksel rol güçlüğü (%55,83) ve ağrıda (%42,45) iyileşme durumu, FEA de (%11,86) azalma, GEÖ de (%46,32), FVC de (%14,67), MIP (%8,10) ve MEP (%27,29) değerlerinde kontrol grubuna göre daha yüksek bir iyileşme görülmüştür. Sonuç: FMS'li hastalara uygulanacak egzersiz programlarının içeriğinde, fizik tedavinin yanı sıra solunum kas kuvvetini artırıcı egzersizler, proksimal kas kuvvetlendirme egzersizleri bulundurulmalı ve düzenli bir şekilde uygulanmalıdır.
Özet (Çeviri)
Aim: Quality of life of patients with fibromyalgia syndrome is negatively affected due to chronic pain and fatigue, while a decrease occurs in the lung volumes depending on the decrease in the respiratory muscle strength. In the present study, the aim is to investigate the effect of muscle training for strengthening the respiratory muscles on the respiratory muscle strength and quality of life in patients with FMS. Material and Method: In the research, a total of 20 female patients as 10 subjects (38.40±8.73 years) and 10 control (39.90±6.47 years), who were randomized from the patients with Fibromyalgia syndrome according to the ACR classification criteria, were assessed. While only physical treatment was applied to the control group in the study, the subject group received simultaneous respiratory muscle training and physical treatment. To examine the effects of a four-week respiratory muscle training; VAS, FIQ, SF-36, BDI, TIS scales besides the respiratory muscle strength and respiratory function tests were applied to the groups at the beginning and the end of the treatment. In the analysis of the data obtained, The paired Sample T-Test was used to analyze the difference, and Independent Sample T-Test was used to compare the mean difference between the pre- and post-tests among the groups. Results: In the respiratory muscle training subject group; lower recovery was observed in the physical function (%35.65), physical role difficulties (%55.83) and pain (%42.45), FEA de (%11.86) and higher recovery in TIS (%46.32), FVC (%14.67), MIP (%8.10), and MEP (%27.29) values among the subscales of quality of life were observed when compared to the control group. Conclusion: Respiratory muscle strength increasing exercises, proximal muscle strengthening exercises besides physical treatment should be included in the content of the exercise programs to be applied to the patients with FMS, and they should be applied regularly.