İnterval solunum kası antrenmanının sporcularda fonksiyonel performans, ekstremite kuvveti ve dayanıklılık üzerine etkileri
The effects of interval respiratory muscle training on functional performance, extremity strength, and endurance in athletes
  1. Tez No: 963765
  2. Yazar: DİLARA KUMRU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ KERİM YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Solunum kası antrenmanının (SKA), solunum performansı ve egzersiz esnasın oluşan yorgunluğu geciktirdiği bilinmesine rağmen sporcularda bazı performans bileşenlerine yönelik çalışmalar sınırlıdır. Bu çalışmada, SKA'nın farklı müdahale ve sporcu gruplarında fonksiyonel performans, uzuv simetri indeksi (USİ), ekstremite kuvveti ve dayanıklılığı üzerindeki etkilerini karşılaştırmalı olarak incelenmeyi amaçladık. Araştırmaya 12 dayanıklılık, 11 kuvvet olmak üzere 23 elit erkek sporcu katıldı. Araştırmada, kontrollü, randomize ve çift kör deneysel tasarımları kullanıldı. Katılımcılar haftada 5 gün, günde 2×30 (maksimal inspiratuar basınç [Pimaks]) solunum döngüsü olamak üzere 4 hafta boyunca farklı antrenman protokolü gerçekleştirdi: Kontrol%40 (Sabit Solunum Kası Antrenmanı [SSKA]), Denek%50-60-70- 80 (İnterval Solunum Kası Antrenmanı [İSKA]). Tüm katılımcılar ön test ve son test ölçümleri kapsamında solunum fonksiyonları solunum kas kuvveti, fonksiyonel performans, MaksVO2, üst ekstremite ve alt ekstremite kuvvet testleri uygulanmıştır. Araştırma bulguları değerlendirildiğinde, maksimum istemli ventilasyon (MVV) ve yavaş vital kapasite (SVC), maksiumum oksijen tüketimi (MaksVO2) ve squat yanıtlarında marjinal düzeyde (p=0,05-0,10), maksimum inspirasyon basınç (MIP), maksimum ekspirasyon basınç (MEP), el kavrama (sağ), şınav, side hop test (SHT) nondominant ve dominant, medial rotasyon atlama (MRA) dominant, medial rotasyon üç adım atlama (MRÜA) nondominant, üç adım atlama (ÜAA) nondominant ve üç adım atlama (ÜAA) yanıtlarında ise anlamlı artış (0
Özet (Çeviri)
Although it is known that respiratory muscle training (RMT) delays respiratory performance and fatigue during exercise, studies on certain performance components in athletes are limited. In this study, we aimed to compare the effects of RMT on functional performance, limb symmetry index (LSI), extremity strength, and endurance in different intervention and athlete groups. The study included 23 elite male athletes, 12 endurance athletes and 11 strength athletes. The study employed a controlled, randomized, double-blind experimental design. Participants followed different training protocols for four weeks, consisting of 5 days per week, 2×30 (maximal inspiratory pressure [Pmax]) breathing cycles per day: Control 40% (Constant Respiratory Muscle Training [CRMT]), Test 50-60-70-80% (Interval Respiratory Muscle Training [IRMT]). All participants underwent pre-test and post- test measurements of respiratory function, respiratory muscle strength, functional performance, MaxVO2, and upper and lower extremity strength tests.