Diyarbakır ilinde fitness salonlarına giden bireylerin beslenme alışkanlıklarının ve besin destek ürünlerini kullanma durumlarının incelenmesi
Examination of the nutrition habits and nutritional support products using of the individuals who go to the fitness centers in Diyarbakır province
  1. Tez No: 634578
  2. Yazar: MEHMET ÇELEBİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR ORHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Teknolojinin gelişmesi, hareketsiz bir yaşama ve dolayısıyla sağlık problemlerinde artışa sebep olurken, insanların spor yapma gereksinimlerini ve spor salonlarının sayısı oldukça arttırmıştır. Diyarbakır ili de bu gelişmelerden etkilenmiştir. Yemek kültürü, beslenme alışkanlıkları ve besinsel destek ürünlerine yaklaşımlar bölgesel farklılık gösterebilmektedir. Bu nedenlerle, bu çalışma akademik açıdan önemli olduğu ve bir boşluğu dolduracağı kanaatiyle yapılmıştır. Bu çalışmanın amacı, Diyarbakır ilinde fitness salonlarına giden bireylerin; beslenme alışkanlıkları, antrenman öncesi ve sonrası yiyecek ve sıvı tüketimleri ve besin destek ürünü kullanımlarının incelenmesidir. Bu çalışmada, genel tarama modelinde anket yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini, 2019 yılında Diyarbakır ilinde faaliyet gösteren 10 farklı fitness salonuna üye olan toplam 5369 birey temsil ederken, örneklemini ise fitness salonuna üye bireyler arasından basit rastgele örnekleme yöntemiyle seçilen 598 erkek 208 kadın toplam 806 gönüllü katılımcı oluşturmuştur. Araştırmada veri toplama aracı olarak araştırmacının kendisi tarafından hazırlanan Kişisel Bilgi Formu ile Yücel (2017) tarafından geliştirilen Beslenme Alışkanlıkları ve Destek Ürünü Kullanım anketi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
EXAMINATION OF THE NUTRITION HABITS AND NUTRİTİONAL SUPPORT PRODUCTS USING OF THE INDIVIDUALS WHO GO TO THE FITNESS CENTERS IN DİYARBAKIR PROVINCE While the development of technology has led an immobile life and an increase in health problems, it has significantly increased the needs of people to do sports and the number of gyms. Diyarbakır province was also affected by these developments. Approaches to food culture, nutritional habits and dietary support products may differ regionally. For these reasons, this study has been carried out with the conviction that it is academically important and will fill a gap. The purpose of this study is that individuals who go to fitness centers in Diyarbakır province; to examine their nutritional habits, food and liquid consumption before and after training and examination of nutritional supplement use. In this study, survey method was used in the general screening model. While the population of the study was represented by a total of 5369 individuals who were members of 10 different fitness centers operating in Diyarbakır in 2019, the sample was composed of totally 806 volunteers, 598 male and 208 female selected by simple randomized sampling among the members of the fitness center. As a data collection tool, the Personal Information Form prepared by the researcher and the Nutrition Habits and Support Product Usage survey developed by Yücel (2017) were used in the research.