Sporcularda stresle başa çıkma ve öz-yeterlik arasındaki ilişki
Relationship between stress coping and self-efficacy in athletes
  1. Tez No: 634579
  2. Yazar: BUSE SULU TUĞYANOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PERİCAN BAYAR KORUÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Spor, Psychology, Sports
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu araştırmanın ilk amacı, sporcularda öz-yeterlik ve stresle başa çıkma stratejileri arasında bir ilişki olup olmadığını incelemektir. İkinci amacı ise, öz-yeterlik ile stresle başa çıkma stratejileri arasında anlamlı bir fark olup olmadığını incelemektir. Araştırmaya çeşitli branşlarda en az 3 yıldır aktif olarak yer alan 391 kadın ve 396 erkek olmak üzere toplam 787 sporcu katılmıştır. Araştırmada veriler“Öz-Yeterlik Ölçeği”ve Sporda Stresle Başa Çıkma Stratejiler Envanteri (SSBÇSE) ile toplanmıştır. Elde edilen verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler, Pearson Momentler Çarpım Korelasyonu, bağımsız gruplarda T testi ve Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) kullanılmıştır. Araştırmada öz-yeterlik ile stresle başa çıkma stratejileri envanterinin hayal etme, çaba sarf etme, düşünce kontrolü, destek arama, gevşeme, sosyal geri çekilme, zihinsel karmaşa ve hoşa gitmeyen duyguların ifadesi alt ölçekleri arasında anlamlı ilişki bulunmuştur (p0,05). Öz-yeterlik puanı ile cinsiyet arasında anlamlı ilişki bulunmuştur (p0,05). Öz-yeterlik puanı ile cinsiyet değişkeni arasında anlamlı fark olduğu saptanmıştır (t=2,98; p0,05). Öz-yeterlik puanı ile spor türü değişkeni arasında anlamlı ilişki bulunmamıştır (p>0,05). Bireysel sporlara katılan sporcular arasında hayal etme, destek arama, mantıksal analiz ve çekilme alt ölçekleri arasında anlamlı ilişki bulunmuştur (p0,05). Takım sporlarına katılan sporcular arasında hayal etme, çaba sarf etme, düşünce kontrolü, destek arama, mantıksal analiz, sosyal geri çekilme, zihinsel karmaşa ve hoşa gitmeyen duyguların ifadesi alt ölçekleri arasında anlamlı ilişki bulunmuştur (p0,05). Öz-yeterlik puanları ile spor türü değişkeni arasında anlamlı fark olmadığı saptanmıştır (p>0,05). Bireysel ve takım sporlarına katılan sporcular arasında hayal etme {F(1,785)=54,909; p0,05). Düşük öz-yeterlik düzeyine sahip olan sporcular arasında stresle başa çıkmada kullanılan destek arama, gevşeme, zihinsel karmaşa ve çekilme alt ölçekleri arasında anlamlı ilişki bulunmuştur (p0,05). Yüksek öz-yeterlik düzeyine sahip olan sporcular arasında stresle başa çıkmada kullanılan hayal etme, çaba sarf etme, destek arama, gevşeme, sosyal geri çekilme, zihinsel karmaşa ve hoşa gitmeyen duyguların ifadesi alt ölçekleri arasında anlamlı ilişki bulunmuştur (p0,05).
Özet (Çeviri)
The first aim of this study is to examine whether there is a relationship between self-efficacy and stress coping strategies in athletes. The second aim is to evaluate whether there is a significant difference between self-efficacy and stress coping strategies. A total of 787 athletes, 391 women and 396 men, who have been active in various branches for at least 3 years, participated in the research. In the study, the data were collected with“Self-Efficacy Scale”and Coping Strategies in Sport Competition Inventory (SSBÇSE). The data obtained were analyzed with descriptive statistics, Pearson Product Moment Correlation, and t-test and one-way analysis of variance (ANOVA) were used in independent samples. In the study, a significant relation was found between self-efficacy, stress coping strategies inventory and imagining, effort expenditure, mental imagery, seeking support, thought control, , relaxation, distancing, mental distraction and venting of unpleasant emotions subscales (p0,05). A significant relationship was found between self-efficacy score and gender (p0,05). There was a significant difference between self-efficacy score and gender variable (t = 2.98: p0,05). There was no significant relationship between self-efficacy score and sport type variable (p>0,05). A significant relation was found between mental imagery, seeking support, logical analysis and disengagement subscales among athletes participating in individual sports (p0,05). Among the athletes participating in theme sports, a significant relation was found between mental imagery, effort expenditure, thought control, seeking support, logical analysis, distancingl, mental distraction and venting of unpleasant emotions subscales (p 0,05). It was found that there wasn't significant difference between self-efficacy scores and sport type variable (p>0,05). Among athletes participating in individual and team sports , there is a significant difference between mental imagery {F (1,785) = 54,909; p0,005). A significant relationship was found between athletes with low self-efficacy level between seeking support, relaxation, mental distraction and disengagement subscales used to deal with stress (p0,05). There was a significant relationship between athletes who have high self-efficacy level between effort expenditure, mental imagery, seeking support, distancing, relaxation, mental distraction and venting of unpleasant emotions subscales used to cope with stress (p0,05).