Gaziantep Üniversitesi beden eğitimi ve spor yüksekokulu öğrencilerinin egzersiz bağımlılığı düzeylerinin çeşitli değişkenler açısından incelenmesi
Investigation of Gaziantep Uiversity physical education sports high school students' exercise addiction levels in terms of various variables
  1. Tez No: 634609
  2. Yazar: FIRAT UZUN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FIRAT AKCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Egzersiz bağımlılığı diğer bağımlılık türlerinde olduğu gibi kişinin sağlığı üzerinde olumsuz etkilere yol açabilmektedir. Spor bilimleri fakültelerinde öğrenim gören öğrenciler arasında egzersiz bağımlılık düzeylerinin bilinmesinin, egzersiz bağımlılığının yol açtığı olumsuzlukların önlenmesi ile gerekli tedbirlerin alınması konusunda farkındalık oluşturması açısından faydalı olacağı düşünülmektedir. Bu çalışmanın amacı Gaziantep Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi öğrencileri arasında egzersiz bağımlılığı düzeylerinin çeşitli değişkenler açısından incelenmesidir. Çalışmaya Gaziantep Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesinde aktif olarak öğrenim gören öğrencilerden en az 1 yıldır aktif olarak spor yapan 320 sporcu (138 kadın, 182 erkek) gönüllülük esasına göre dâhil edilmiştir. Veri toplama aracı olarak; katılımcıların demografik özelliklerinin sorgulandığı anket formuna ilaveten, Hausenblas ve Symons Downs (2002) tarafından geliştirilen Egzersiz Bağımlılığı Ölçeği-21 kullanılmıştır. Anketin Türkçe uyarlaması, geçerlilik ve güvenirlik çalışması Yeltepe ve İkizler (2007) tarafından gerçekleştirilmiştir. Verilerin incelenmesinde SPSS22 paket programı kullanılmıştır. Çalışmaya katılan sporcuların bağımlılık düzeylerine bakıldığında; öğrencilerin % 28,8'inin asemptomatik, % 64,7'sinin semptomatik, % 6,6'sının ise egzersiz bağımlısı olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Exercise addiction, like other types of addiction, can have negative effects on a person's health. It is thought that knowing the levels of exercise addiction among students studying in the faculties of sports sciences will be beneficial in terms of raising awareness about preventing the negativities caused by exercise addiction and taking necessary measures. The aim of this study is to examine the levels of exercise dependence among students of Gaziantep University Faculty of Sport Sciences in terms of various variables. 320 athletes (138 women, 182 men) who have been actively doing sports for at least 1 year from students who are actively studying at the Faculty of Sport Sciences of Gaziantep University were included in the study on a voluntary basis. As a data collection tool; In addition to the questionnaire, in which the demographic characteristics of the participants were questioned, the Exercise Addiction Scale-21 developed by Hausenblas and Symons Downs (2002) was used. The Turkish adaptation of the survey (Exercise Addiction Scale-21), validity and reliability study was carried out by Yeltepe and İkizler (2007). SPSS22 package program was used to analyze the data. Considering the addiction levels of the athletes participating in the study; It is seen that 28.8% of students are asymptomatic, 64.7% are symptomatic and 6.6% are addicted to exercise.