Mesleki müzik eğitimi alan öğrencilerin müzik performanslarına yönelik kaygılarının benlik saygısı ve öz yeterlikleriyle ilişkisi
The relationship between self-respect and self-sufficent of music performance anxiety of students who have professional musical education
- Tez No: 634620
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHAR GÜDEK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu araştırmada; mesleki müzik eğitimi alan lisans öğrencilerin müzik performanslarına ilişkin kaygı düzeylerinin, sosyodemografik özellikler, benlik saygısı ve öz yeterlik inançları ile ilişki durumu incelenmiştir. Araştırma iki veya daha çok değişken arasındaki geçici ilişkinin incelendiği kesitsel bir çalışmadır. Araştırmanın evrenini 2017-2018 eğitim öğretim yılında, Türkiye'de mesleki müzik eğitimi alan lisans öğrencileri, örneklem grubunu ise Türkiye'nin yedi coğrafi bölgesinde küme örnekleme yoluyla seçilen üniversitelerin ilgili bölümlerinde mesleki müzik eğitimi alan lisans öğrencileri oluşturmaktadır. Araştırmada kullanılan veriler Türkiye'nin yedi bölgesinde farklı üniversitelerde mesleki müzik eğitimi alan 596 lisans öğrencisine anket yoluyla uygulanan ölçeklerden elde edilmiştir. Araştırma kapsamında Türkçe'ye uyarlama çalışması yapılan Kenny Müzik Performans Kaygı Ölçeği (KMPKE), Rosenberg tarafından 1965 yılında geliştirilen ve Çuhadaroğlu (1986) tarafından Türkçe'ye uyarlanan Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği (RBSÖ) ve Özmenteş (2008) tarafından geliştirilen Müzik Yeteneğine Yönelik Öz yeterlik Ölçeği (MYYÖÖ) kullanılmıştır. Araştırmadaki tüm istatiksel analizler SPSS 23 programı ile t-testi, ANOVA, Pearson korelasyon analizi ve hiyerarşik regresyon analizleri uygulanarak gerçekleştirilmiştir. Araştırma sonucunda elde edilen bulgulara göre, müzik performans kaygısının sadece cinsiyet değişkeni ile arasında anlamlı bir fark olduğu görülmüştür. Başka bir şekilde ifade edilecek olursa, bu örneklemde katılımcıların cinsiyetleri kontrol edildiğinde, müzik yeteneğine yönelik öz yeterliği ve benlik saygısı yüksek olan mesleki müzik eğitimi alan üniversite öğrencilerinin müzik performans kaygısı düşüktür.
Özet (Çeviri)
In this study, bachelor students who get professional musical education concerning their musical performances related to anxiety degrees sociodemographic features, self-respect and self-sufficient beliefs are examined. Research is a cross-sectional study which examines the temporary relation between two or more variety. The research population in educational period 2017/2018, professional music education students in Turkey, group of samples is related departments of universities of which in seven geographical regions of Turkey by using is consists of student which professional music education students. Datas used in this research are obtained from scale applied by survey to 596 professional music education students from different universities in seven geographical regions of Turkey. In this study, The Kenny Music Performance Anxiety Scale (KMPAS) which was adopted to Turkish within the scope of this research, Rosenberg Self-Esteem Scale (RSES) which was developed by Rosenberg in 1965 and adopted to Turkish by Çuhadaroğlu (1986) and Self Efficacy Scale Towards Music Ability (SESTMA) DEVELOPED BY Özmenteş (2008) has been implemented. In research, all statistical analyses have been performed by using SPSS 23 software with t-test, ANOVA, Pearson correlation analysis and hierarchical regression analysis. According to the findings obtained from the research, there has been gained that there is a significant difference between only music performance anxiety and gender variety. In other words, when the gender of the participants is checked in this sample, the musical performance anxiety of university students who have self-efficacy for musical ability and vocational music education with high self-esteem is law.