Transit ticaret ve ıncoterms uygulamaları
Transit trade and practices related to incoterms
  1. Tez No: 955832
  2. Yazar: SEMA DUÇ KÖROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EROL KUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası Ticaret, International Trade
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İşletmecilik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu tez çalışması, küresel ticaretin hızla dönüşen yapısı içerisinde stratejik önemi giderek artan transit ticaret olgusunu, bu ticaret biçiminde sıklıkla başvurulan Incoterms 2020 teslim kuralları çerçevesinde kapsamlı biçimde ele almayı amaçlamaktadır. Çalışma kapsamında öncelikle transit ticaretin tanımı, türleri, hukuki dayanakları ve Türkiye'deki uygulamaları detaylı bir literatür taraması ile incelenmiştir. Ardından Incoterms 2020 kapsamında yer alan 11 teslim kuralı tek tek analiz edilerek, bu kuralların transit ticaretteki uygulanabilirliği teorik ve pratik boyutlarıyla değerlendirilmiştir. Tezin bulguları, teslim kurallarının transit ticaret süreçlerinde yalnızca teknik bir seçim değil, stratejik bir karar olarak ele alınması gerektiğini göstermektedir. Yanlış teslim şekli seçiminin taraflar arasında maliyet artışına, belge uyuşmazlıklarına ve hukuki ihtilaflara neden olabileceği vurgulanmıştır. Bu bağlamda çalışmanın, dış ticaret profesyonelleri, lojistik planlamacılar ve politika yapıcılar için yol gösterici nitelikte olduğu düşünülmektedir
Özet (Çeviri)
This thesis explores the growing significance of transit trade in today's rapidly evolving global economy, focusing on the practical use of Incoterms 2020 delivery terms, which are commonly employed in such trade transactions. The study begins with a detailed examination of the definition, classifications, legal basis, and real-world practices of transit trade, with particular attention to its application in Turkey. Following this, all 11 Incoterms 2020 rules are assessed individually to evaluate their relevance and applicability within transit trade, both in theory and in practice. The research highlights that the selection of delivery terms in transit operations is not simply a technical detail, but often a strategic choice that can influence the legal, operational, and financial outcomes of a trade transaction. The study points out that misapplying these terms may result in higher costs, documentation mismatches, or even legal disputes. In this respect, the findings aim to provide a useful reference for international trade practitioners, logistics experts, and policymakers working to improve efficiency and reduce risk in complex trade structures.