Türk romanında bilinçdışı ve rüya
Unconscious and dream in Turkish novel
- Tez No: 634667
- Danışmanlar: PROF. DR. YÜKSEL TOPALOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 590
Özet
Bilinçdışı, insanın sergilediği davranışların arkasındaki görünmeyen nedenleri, arzu ve düşünceleri barındıran en önemli ve etkili zihinsel yapıdır. Rüyalar ise Freud'un 'bilinçdışına giden kral yolu' şeklinde ifade ettiği gibi bilinçdışının göstergelerinden biridir. Türk romanında bilinçdışı işleyişi ve rüya anlatısını ele almayı hedefleyen bu çalışma, Türk insanını yönlendiren içsel etkenlere psikanalitik bir yaklaşım sergileyen, eleştirel bir okuma örneğidir. Çalışmanın birinci bölümünün birinci alt başlığında Lacan esas olmak üzere, Freud, Klein ve Kohut gibi psikanaliz kuramcılarının görüşlerine yer verildi. Birinci bölümde son olarak psikanaliz ve edebiyat ilişkisi ele alındı, psikanalitik yöntemin edebî eserdeki işlerliğinden bahsedildi. İkinci alt başlık ise rüyaya ayrılarak, Freud ve Jung'un rüyayla ilgili değerlendirmelerinden ve rüyanın edebiyat ve sanatla ilişkisinden bahsedildi. Bu bölümde ayrıca, rüyanın yöntem olarak kurmacayla bağlantısı üzerinde duruldu. İkinci bölümde, 1874-2014 yılları arasında yazılmış 49 roman rüyayla olan ilişkileri bakımından ele alındı. Üçüncü bölüm ise, sözü edilen romanların metinlerinde ve roman kişilerinde bilinçdışı işleyişinin tespit edilip değerlendirildiği bölümdür.
Özet (Çeviri)
Unconscious is the most important and effective mental construct that contains the unseen causes, desires and thoughts behind the behaviors of human beings. Dreams are one of the concrete signs of the unconscious, as Freud describes it as 'the king's path to the unconscious'. This study, which aims to deal the unconscious functioning and dream narrative in the Turkish novel, is a critical reading example that shows a psychoanalytic approach to the internal factors that direct Turkish people. In the first subtitle of the first chapter of the study, the opinions of psychoanalytic theorists such as Freud, Klein and Kohut were given. In the first chapter, the relationship between psychoanalysis and literature was discussed, and the functioning of the psychoanalytic method in the literary work was mentioned lastly. The second subtitle of the first chapter of the study was devoted to the dream, Freud and Jung's evaluations about the dream, and the relationship between the dream and literature and art were mentioned. This chapter also focused on the connection of the dream to fiction as a method. In the second chapter, 49 novels written between 1874 and 2014 were discussed in terms of their relationship with the dream. The third chapter is the determination and evaluation of the unconscious functioning of the mentioned novels in the texts and the fictitious characters.