Transmedya anlatıların yapıları açısından incelenmesi: Assassin's Creed örneği
Structural analysis of transmedia narratives: The case of Assassin's Creed
  1. Tez No: 634693
  2. Yazar: BEHNAN GİRAY SELÇUK
  3. Danışmanlar: DOÇ. MELDA ÖNCÜ
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yeni Medya Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Günümüz dünyasının hikâye anlatım biçimlerinin çeşitlenmesini açıklayan en önemli şeylerden biri medya üreticilerinin hedef kitleleri ile kurmaya çalıştıkları güçlü ve sarsılmaz bağdır. Bu bağı güçlendirip hedef kitlenin faal katılımcılar haline gelmesini sağlayan ise mecraların yakınsamasıdır. Bu yakınsama sonucu ortaya çıkan Transmedya Hikâye Anlatımı örneklerinin birçok popüler mecrada yer alması bu alanda yapılan teorik çalışmaları artırmıştır. Anlatıdan pazarlamaya birçok farklı boyuta sahip olan Transmedya Hikâye örneklerini analiz etmek için bütünsel yaklaşan bir model çalışması nadirdir. Bu çalışmada, Gambarato'nun analitik modeli temel alınarak birçok mecrada milyonlarca takipçiye ulaşmış Assassin's Creed serisinin analizi yapılmıştır. Sonuç olarak, Assassin's Creed hikayesinin temelini oluşturan 11 ana oyun, yan oyunlar, romanlar, çizgi romanlar, sinema filmi, kısa filmler ve daha birçok uzantı ile devasa boyuta ulaşmış bir hikâye dünyasını incelemede Gambarato'nun modelinin önemli ve yeterli bir kaynak olduğu görülmüştür. Ancak analiz edilecek hikâye örneğinin yapısı ve genel özellikleri analizde kullanılacak yöntemi belirlemede önemli bir temel unsurdur. Hikâye dünyasının büyüklüğü ve uzantı sayısı gibi unsurlar göz önüne alınarak, bu modelde sıralanan başlıkların sayısı azaltılabilir ve yeni oluşturulabilecek gruplar altında incelenebilir. Yine benzer bir yaklaşımla, birbiri ile bağlantılı örnek sorular mevcut başlıklar altında birleştirilip azaltılabilir. Analiz edilecek hikâye örneği göz önünde bulundurularak, Gambarato'nun modeli birçok farklı transmedya hikâye anlatımı örneğinin analizinde uygulanabilir.
Özet (Çeviri)
One of the most important aspects that can explain the diversification of ways of storytelling in today's world, is the firm and strong bond that media producers are trying to establish with their audience. What strengthens this bond and turns the audience into active participants is the convergence of media. The emergence of Transmedia Storytelling examples on various popular media as a result of this convergence increased the number of theoretical studies in this field. With dimensions varying from narrative to marketing, holistic methods to analyse Transmedia Storytelling examples are very rare. This study analyses the Assassin's Creed franchise which made millions of followers on various media, based on Gambarato's analytical model. As a result, analysing a storyworld that has grown into an enormous being itself which has 11 main games, spin-off games, novels, comics, a movie and short films and more extensions, Gambarato's model is an important and effectual source. However, the structure and characteristics of the story being analysed are the key elements to determine the method of analysis. Considering the size of the storyworld and the number of extensions, the number of considerations can be decreased or can be analysed under newly formed groups of considerations. In a similar way, the number of guiding questions can be combined or decreased under different considerations. In relation to the storytelling example, Gambarato's model can be applied to various transmedia storytelling examples.