İşletmelerde çevreyi etkileme ve uyum ilişkisinin iç kaynaklar açısından değerlendirilmesi
The Evaluation of adaptation and interaction relations between business and environment in terms internal sources
- Tez No: 63470
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN EKİNCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
ÖZET İşletmeler canlı organizmalar gibidir. Diğer bir deyişle, işletmeler bir çevrede doğarlar, büyürler ve ölürler. İşletmelerin birçok bakımdan atmosferi durumunda olan çevresi ile ilişkileri devamlı, sürekli ve karmaşıktır. Çünkü, işletmenin çevresi bazen çok karmaşık, bazen de çok değişkendir. Hızla değişen ve kompleks bir çevrede faaliyette bulunan işletmeler bu yapıyı iyi tanımalı ve bu ortama uyum sağlamak için gerekli hazırlıkları yapmalıdır.İşletmeler ile çevresi arasındaki ilişki,karşılıklı etkileşimi ifade eder. İşletmeler açık sistemler olduklarına göre, çevresel analiz yaparak, çevrenin kendilerine sunduğu fırsat ve tehditleri iyi belirleyerek çevreye adapte olmalıdırlar. Aksi taktirde çevre bu uyumu başarmayan işletmelerin faaliyetlerinin son bulmalarına neden olabilir. Çevresel analizlerin özü ve temeli çevreyi analiz etmek ve çevreyi tanımaktır. Bu işlem tamamlandıktan sonra işletme içi analizinin yapılması gerekir. Bu da işletmenin iç kaynaklarının yani, örgüt sisteminin, fonksiyonlarının, ve beşeri kaynaklarının analizidir. Bu boyut, çevre analizi sonuçlarına göre yapılandırılarak, çevreyi etkileyecek bir yapının oluşturulması içindir. Bunun içinde işletmenin üstün ve zayıf yönleri bulunup, gerekli stratejilerin bu ölçülere dayandırılarak geliştirilmesi gerekir. Sonuç olarak, işletmeler bulundukları çevrede sürekli, verimli, karlı kalmak istiyorlarsa, çevresel değişimine gözlerini yumamazlar. Bugün bu karmaşık ve hızla değişen çevrenin sunduğu tehditleri, kendi iç kaynaklan ile avantajlar şekline sokmaları için çevre-işletme etkileşimine dikkat etmeleri bir zorunluluk haline gelmiştir.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT Administrations ase same as living things. With another speech they have born in a natural surround growthond die. The relation ship between the administrations and their surround which is the atmosphre is generally comlex. Because of the reason for the surround of the administration sometimes really regular and sometimes really comlex. The administrations wihichis speedly changed and in a comlex surround have to know this a structure and hasto prepare needed works. The relationship between the administrations and its surround expresses corresponding infiience. Administrations are opened systems so that the have to adapt to the surround with analysising opportunity and threats. The base and foundation of surrounding analaysis is get hoi of rivalry power. After this action it's necessary an analysis in the administration. This action is the analysis of the enternal sources and in other hand the source of human. This dimension will be develop according to resultsof surroundanalysis. Forthis action it's necessarry to define some directions of the administration. At the result administrations have to adapt to the surround if they want to be successfull. Nearly the threats which has been accured by the environment that hasben speedly change and comlex to be changed in advantages it is necessary enviroment-administrantion effects.