Kangal'da örf, adet ve inançlar
Traditions customs and faiths in Kangal
  1. Tez No: 63469
  2. Yazar: ERGİN DOYMUŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET ZEKİ AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 228
Özet
ÖZET Bu araştırmada kısaca Kangal'ın sosyo-kültürel yapısını içermektedir. Dört bölüm hâlinde sunduğumuz bu çalışmanın giriş bölümünde araştırma ile ilgili metot ve tekniklerin yanısıra teorik olarak sosyo- kültürel yapı üzerinde durulmuştur. Birinci bölümde Kangal'ın sosyo-ekonomik ve kültürel başlığı altında ilçenin tarihi gelişimi, coğrafi ve demografik dağılımı, ekonomik durumu, eğitim-öğretim durumu ile din eğitimi verilmeye çalışılmıştır. İkinci bölümde ise Kangal ve çevresinde örf, adet ve inançlar üzerinde durulmuştur. Bunlar hayatın çeşitli safhalarıyla ilgili inanışlar başlığı altoda doğum, çocuk, evlenme ve düğünle ilgili adetler, ölüm ve ölü gömme ile ilgili inanışlar ve adetler şeklinde sunulmuştur. Ayrıca bu bölümde tabiat olayları ile ilgili inanışlar, cin ve şeytanla ilgili inanışlar, ağaç, ateş ve su İle ilgili inanışlar, giyim-kuşamla ilgili inanışlar, avcılıkla ilgili inanışlar ve adetler, nazarla ilgili inanışlar ile ocak inancı ve uğurlu ve uğursuz günler üzerinde durulmuştur. Üçüncü bölümde de Kangal'daki yatırlar, taş, kaya, dağ ve şifalı sulan içeren bütün ziyaret yerleri tek-tek açıklanmaya çalışılmıştır. Dördüncü ve son bölümde de değerlendirme ve sonuç verilerek çalışmanın önemli ve ilginç görülen bazı noktaları belirtilmiştir. m
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In short, our study is on the socio-cultural structure of Kangal. In the introduction of the study, which we presented in three parts, the socio- cultural struucture of the town is con centrated on theoreti cally along whit the methods and techni gues related to the study. In the first part it is tried to give information about the historical development of the town, end about its geographical and demographical dispersion, economic and educational situation, religious life under the title of“The socio- economic and Cultural Structure of Kangal”In the secound part the customs, traditions and believes inside and around Kangal are concentrated on. Some traditions and believes like those of birth, child, marriage and wedding, death and funerals are presented under the title of“Believes Related to the Different Stages of hfe”In addition some other faiths about natural events, demon and devil, tree, fire, water; and the faiths related to clothes, huntmg and evil eye, the belief of Ocak, lucky and unlucky days are concentrated on. In the third (last) part, the places to visit in Kangal including saints, mountains, stones and healing waters are tried to be explained one by one. IV