Gençlik-siyaset ilişkisi bağlamında AK Parti ve CHP Gençlik Kollarında siyaset ve demokratik katılım: Trakya örneği
Politics and democratic participation in the AK party and CHP Youth Organizations in the context of youth-politics relationship: The case of Thrace
- Tez No: 634724
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RENGÜL EKİZCELEROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 219
Özet
Gençlik, Dünya genelinde belirli dönemlerde toplumsal ve siyasal anlamda adından sıkça söz ettirmiş, özellikle 1968 yılı gençlik eylemlerinin zirveye ulaştığı bir yıl olmuştur. Ülkemizde de Osmanlı İmparatorluğu Dönemi'nde Suhte İsyanları'yla başlayan gençlik hareketleri 12 Eylül 1980 askeri darbesine kadar devam etmiştir. 12 Eylül'ün ardından siyasi partiler ve türevleri kapatılmış, çeşitli yaptırımlarla gençlik politikadan uzaklaştırılmıştır. 12 Eylül sonrası tam 16 yıl kapalı kalan siyasi partilerin gençlik kolları ise, eski gücünden uzak, siyasi partiler içerisinde seslerini çıkaramayan bir yapıya bürünmüştür. Bu çalışmada, gençlik kollarında parti içi demokrasinin nasıl işlediği ve siyasal katılım hususunda gençlerin ne kadar aktif oldukları araştırılmıştır. Araştırma kapsamında, Edirne, Kırklareli, Tekirdağ il ve ilçelerinde AK Parti ve CHP gençlik kolları başkanlarıyla yüz yüze görüşülüp, mülakat yapılmıştır. Çalışma sonucunda, Trakya Bölgesi'nde AK Parti ve CHP gençlik kollarında parti içi demokrasi hükümlerinin uygulandığı ve siyasal katılım bakımından gençlik kolları başkanlarının aktif oldukları sonucuna varılmış, bütçe konusu ise tespit edilen önemli bir sorun olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Youth population made a name for itself in social and political terms at certain times throughout the world, especially in 1968, when youth actions peaked. The youth movements that started with Suhte Rebellions in the Ottoman Empire Period in our country continued until the military coup of 12 September 1980. After September 12, political parties and their derivatives were closed, and youth has removed from politics with various sanctions. The youth organizations of political parties, which remained closed for 16 years after September 12, had a structure that was far from its old power and could not make their voices within the political parties. In this study, it has investigated how the democracy within the party operates in youth organizations and how active the youth are in political participation. Within the scope of the research, face-to-face interviews have made with the heads of the AK Party and CHP youth organizations in Edirne, Kırklareli, Tekirdağ provinces, and districts. As a result of the study, it has concluded that in the Thrace Region, the AK Party and CHP youth organizations implemented intra-party democracy provisions and the heads of youth organizations were active in terms of political participation. Also, the budget issue has identified as an important problem.