Sağlık çalışanlarına yönelik yapılan hasta ve yakınlarının şikayetlerinin analizi
The analysis of the complaints of patients and relatives made for healthcare professionals
- Tez No: 634766
- Danışmanlar: PROF. DR. SUAT ZENGİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
AMAÇ: İyi sağlık hizmeti verebilmek için alınan hizmetin kalitesinin ölçülmesi gerekmektedir; bu da memnuniyet araştırmaları ve hasta şikayetlerinin değerlendirilmesi ile mümkündür. Bu çalışmanın amacı; hastaların şikâyetlerini tanımlayarak hasta hakları birimlerinin kullanılma durumunun araştırılması, birime başvuru yapan hastaların veya yakınlarının demografik özelliklerinin ortaya çıkarılması, şikâyet konularının belirlenmesi ve bu değerlendirmeler neticesinde şikâyet konusu olan yetersizliklerin tespit edilmesi, gerekli olan konular hakkında çözüm fikirleri ortaya çıkarılması ve böylece bu hususlarda özel tedbirler alınabilmesidir. MATERYAL VE METOD: Çalışma Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Şahinbey Araştırma ve Uygulama Hastanesi'nde yapılmıştır. Hasta hakları birimine 2018 yılından itibaren 2019 yılı sonuna kadar yapılan başvuru kayıtlarının geriye dönük analizi yapılarak başvurulara ve başvuranlara ait özellikler incelenmiştir. Başvuranların, yaş, cinsiyet ve öğrenim durumu gibi demografik özellikleri incelenmiştir. Başvuruları analiz ederken ise, başvuru yapılmasına sebep olan birim, başvuru yapılmasına sebep olan meslek grubu ve şikâyet konuları hakkındaki tüm veriler incelenmiştir. BULGULAR: Araştırma için 1385 başvuruya ait veriler toplanmıştır. Başvuranların cinsiyete göre ayrımı yapıldığında erkek cinsiyetin daha fazla başvuru yaptığı görülmektedir. En sık Lise mezunları şikâyet başvurusu yapmışlardır. En sık başvuru yapan yaş aralığı 20-40 yaş aralığıdır. En çok pediatri kliniği ile ilgili şikâyet başvurusu yapılmıştır. Hakkında en sık başvuru yapılan meslek grubu ise hekim ve sekreter olmuştur. SONUÇ: Hasta hakları birimlerinin çok önemli oldukları, hasta memnuniyetinin arttırılmasının yanında kurumların kalitelerinin değerlendirilmesi ve mevcut olan aksaklıkların belirlenmesinde önemli rolleri olduğu sonucu elde edilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Hasta Hakları; Hasta Hakları Birimi; Şikâyet Analizi; Sağlık Yönetimi
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: In order to provide good health care, the quality of the healthcare services should be measured. This is possible with the evaluation of satisfaction surveys and patient complaints. The aim of this study is to investigate the use of the patient rights unit by identifying the patients' complaints, to reveal the demographic characteristics of the patients or their relatives who applied to the unit, to identify the issues of the complaint and to identify the deficiencies that are the subject of the complaint as a result of these evaluations, thereby developing the solution ideas about the necessary issues and thus to take particular measures on these matters. MATERIAL AND METHOD: The study was conducted at Gaziantep University Faculty of Medicine, Şahinbey Research and Practice Hospital. In this study, retrospective analysis of the application records made to the patient rights unit from 2018 until the end of 2019 was made, and the information of the applications and the applicants were examined. RESULTS: Data for 1385 applications were collected for this study. When the applicants are distinguished by gender, it is seen that male gender makes more applications. High school graduates have applied for complaints most frequently. The most frequently applied age range is 20-40 years. Most complaints have been made about the pediatrics clinic. The most frequently applied profession group was physician and secretary. DISCUSSION AND CONCLUSION: It is concluded that patient rights units are very crucial and they have an important role in evaluating the quality of institutions and determining the existing deficiencies as well as increasing patient satisfaction. KEYWORDS: Patient Rights; Patient Rights Unit; Analysis of Complaints; Healthcare Management