14. yüzyıl divan şiirinde harf, rakam ve sayı simgeleri (Ahmedî, Yûnus Emre, Nesîmî, Kadı Burhâneddin)
Letter, number and count symbols for the divan poetry in the 14th century (Ahmedi, Yunus Emre, Nesimi and Kadı Burhaneddin)
- Tez No: 634767
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURGÜL SUCU KÖROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 206
Özet
Bu çalışmada 14. yüzyılda yaşamış olan dört şairin divanları incelenerek harf, rakam ve sayı simgeleri tespit edilmiş ve bu simgelerin ifade ettiği anlamlar ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır. Araştırma kapsamına 14. yüzyılı almamızın en önemli sebebi; yaradılışın harf, rakam ve sayı şifreleri esasında teşekkül ettiğini temel inanç olarak kabul eden Hurûfîliğin, bu inancın bânîsi Fazlullah-ı Hurûfî ile birlikte 14. yüzyılda ortaya çıkmış olmasıdır. Seçilen dört şairden birisi olan Nesîmî, bu inancın temsilcisi olarak çalışmamızda yer almıştır. Diğer üç şair ise, her birisi farklı dünya görüşlerine sahip olduklarından, bahsi geçen simgelere farklı pencelerelerden bakmışlardır. Tezimizde tespit edilen simgelerle birlikte bunlarla doğrudan alâkalı birçok dinî, tarihî ve toplumsal konuyu da ele alma gereği duyulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the divan of the four poets who lived in the 14th century were examined and the symbols of letters, numbers and counts found in these divans were identified and the meanings expressed by these symbols were tried to be revealed. The most important reason for us to include the 14th century in the scope of the research; considering that the creation is based on the codes of letters, numbers and counts, it is the belief that Hurûfî emerged in the 14th century together with Fazlullah-ı Hurûfî, who was the founder. Nesîmî, one of the four selected poets, took part in our work as the representative of this belief. The other three poets, looked at the mentioned symbols from different windows, since they each had different worldviews. Along with the symbols identified in our thesis, there was a need to address many religious, historical and social issues directly related to them.