Soldan sağa şantlı doğuştan kalp hastalığı olan çocuk hastalarda NT PRO-BNP' nin hemodinamik yükü belirlemedeki rolü
The importance of NT PRO-BNP in determining hemodynamic load in children patients with congenital heart disease wi̇th left-to-ri̇ght shunt
  1. Tez No: 584804
  2. Yazar: YÜKSEL KAVAS YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELMİN KARADEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Dr. Sami Ulus Çocuk Sağl. ve Has. Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç: Süt çocukluğu döneminde konjestif kalp yetersizliğinin en sık görülen nedeni hacim yüklenmesine neden olan sol-sağ şantlı doğuştan kalp hastalıklarıdır. Soldan sağa şantlı hastalar defektin büyüklüğüne göre solunum sayısında artış, taşikardi ve büyüme geriliği ile başvururlar. Kalp hastalığının önemini belirlemede kardiyak biyobelirteçler son yıllarda önem kazanmaya başlamıştır. Brain natriüretik peptit (BNP), artmış volüm ve basınca ikincil olarak kardiyak miyositlerden salınan, vazodilatasyon, natriürez ve diürez sağlayan bir polipeptittir. Hastalardan alınacak kan örneği ile brain natriüretik peptit değerlerinin bilinmesi invazif bir yöntem olan kalp kateterizasyonu ve anjio yönünden hastaların seçilmesini mümkün kılar. Çalışmamızın amacı soldan sağa şantlı doğuştan kalp hastalarında N terminal pro-BNP düzeyinin hemodinamik yük ve ameliyat endikasyonlarını belirlemede önemi olup olmadığını değerlendirmektir. Gereç ve yöntem: Çalışmaya, Ankara Dr. Sami Ulus Kadın Doğum Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Kardiyoloji Kliniğinde 01.01.2014-01.01.2018 tarihleri arasında soldan sağa şantlı doğuştan kalp hastalıkları bulunan (ventriküler septal defekt, atriyel septal defekt, atriyoventriküler septal defekt, patent duktus arteriyozus gibi), tanı anında süt çocuğu (1-24 ay) döneminde olan ve kalp kateterizasyon ve anjiografi yapılan 106 hasta retrospektif olarak değerlendirilmiştir. Hasta dosyalarından öykü, fizik inceleme, hemogram, karaciğer ve böbrek fonksiyon testleri, N terminal pro-brain natriüretik peptid düzeyleri, telekardiyografi, elektrokardiyografi, ekokardiyografik bulgular ile kalp kateterizasyonu ve anjiografi bulguları değerlendirmeye alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: The most common cause of congestive heart failure in infancy is congenital heart diseases with left-to-right shunt that cause volume overload. Patients with left-to-right shunts lesions with increased respiratory rate, tachycardia and growth retardation depending on the size of the defect. Cardiac biomarkers may be helpful in the evaluation of infants and children with left-to-right shunt lesions where invasive measurements of heart function are not available. Brain natriuretic peptide (BNP) is a polypeptide released from cardiac myocytes secondary to increased volume and pressure, providing vasodilatation, natriuresis and diuresis. Knowledge of brain natriuretic peptide values with blood sample from patients makes it possible to select patients for invasive cardiac catheterization and angioma. This study aimed to evaluate whether N-terminal pro-BNP level is important in determining hemodynamic load and indications for surgery in congenital heart patients with left to right shunt. Methods: The study was performed with data of 106 patients with congenital heart diseases and left-to-right shunt and underwent cardiac catheterization between January 2014-2018. The design of the study was retrospective. History, physical examination, hemogram, liver and kidney function tests, N-terminal pro-brain natriuretic peptide levels, telecardiography, electrocardiography, echocardiographic findings and cardiac catheterization and angiography findings were evaluated.