Eko endüstriyel parklarda enerji yönetimi: Ostim OSB örneği
Energy management in eco-industrial parks: Ostim OIZ case study
- Tez No: 634795
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ LEVENT ÇOLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
Bu çalışmanın amacı, değişen küresel rekabet koşullarında, üretimde kaynak verimliliğinin sağlanabilmesi için konvansiyonel olarak oluşan sanayi parklarının eko endüstriyel parka dönüşümleri için yöntemler önermektir. Çalışma kapsamında OSTİM Organize Sanayi Bölgesi'nde yer alan on işletmeden oluşan sanal bir parkta, simülasyon programı yardımıyla geleneksel yöntemlerle üretim yapan geleneksel park ile hammadde-atık paylaşımı olan eko endüstriyel parktaki üretimler giren madde, çıkan ürün bazında kıyaslamalar yapılmıştır. İşletmelerin 1 günlük, 30 günlük, 180 günlük ve 360 günlük senaryolardaki üretilen ürün miktarları ve kullanılan maddelerin değişimleri ortaya konmuştur.Geleneksel bir park ile EEP kıyaslamasında, talaşlı imalat bazında %0,4'lük bir artış görülürken, on işletmelik parkın tamamında üretilen ürün sayısının 1,4 kat arttığı gözlemlenmiştir. Benzer alanda üretim yapan işletmeler arasındaki bu artış oranı, birbirini tamamlayacak çeşitlilikte üretim prosesine sahip işletmelerin yer aldığı sanayi bölgelerinde üretim verimliliğinin daha yüksek oranda artacağını ortaya koymaktadır. Mevcut bir alanı eko endüstriyel parka dönüştürmenin ilk adımı, bölgede bulunan işletmelerden alınacak olan düzenli verileri izlemek, işletmeler arasında güçlü sosyal,çevresel ve ekonomik bağ kurabilmektir. Bu sayede lineer ekonomiden döngüsel ekonomiye geçiş sürecini yaşayacak olan işletmelerin rekabet güçleri artacaktır.
Özet (Çeviri)
Within changing global competition conditions, the purpose of this project is to suggest methods to transform conventionally formed industrial parks into eco industrial parks to create resource efficiency in production.With the help of simulation program and in the territory of the OSTİM Organised Industrial Zone centered virtual park which consists of ten SMEs,comparisons were made on the basis of the incoming material and the output product between the traditional parks making traditional production and the eco endustrial parks making raw materials-waste sharing production.The product quantities of the companies witihin 1 day, 30 day 180 day and 360 day production scenarios and the changes in the materials used in production, have been determined.In a comparison of a traditional park and EEP, on the basis of machining there has been an increase of %0,4 , while on the other hand an increase of %1,4 has been spotted in the quantitiy of products produced in the park consisting of ten enterprises.This rise of production in similar enterprises has shown that there is an increasing production efficiency at a higher rate in industrial zones with enterprises having diverse production processes to complement each other. The first step to transform an eco industrial park is to follow regularly datas taken from the companies located in the region and to build strong, social, environmental and economical bonds between them. In this way, the competitiveness of the enterprises which will experience the process of transition from linear economy to circular economy will increase.