Femurun distal ucundan cinsiyet tahmini
Sex estimation from femoral distal
  1. Tez No: 634796
  2. Yazar: SAMET ASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYLA SEVİM EROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Adli Tıp, Antropoloji, Forensic Medicine, Anthropology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Gelişen ve modernize olmuş dünyamızda, temelinde insanı ve diğer canlıları inceleyen antropoloji bilimi, günümüzde adli bilimler içerisinde adli antropoloji olarak yerini almıştır. Bir adli antropolog incelemiş olduğu iskeletin cinsiyetini pelvis ve kranium kullanılarak, yüksek bir doğruluk oranı ile belirleyebilir. Ancak iyi muhafaza edilememiş iskeletlerde cinsiyetin belirlenmesinde diğer kemikler de sıklıkla kullanılır. Bu kemiklerden; femurun distal ucundan cinsiyet tayini ile ilgili dünyada birçok popülasyona ait çalışma yapılmış. Türkiye'de ise sadece femurun distal ucu üzerinde cinsiyet tayinine yönelik bir araştırma olmadığı için bu çalışmanın yapılması planlanmıştır. Birinci derecede pelvis iskeleti, ikinci derecede kafa iskeletinin bulunduğu durumlarda bireyin cinsiyetini %100'e yakın güvenilirlikte tespit edilebilir. Femur insan iskeletindeki en sağlam kemiklerden biridir ve distal ve proximal kısımları sağlamlığından dolayı daha az zarar görür. Öncelikli olarak bu çalışma, iskeletin bütün halde olmadığı veya yüksek doğruluk oranı ile cinsiyetin belirlenebileceği kemiklerin dağınık, parçalanmış olarak bulunduğu ya da hiç olmadığı ve sadece femurun distal ucu sağlam olarak bulunabildiği durumlarda bireyin cinsiyetini belirlemede bize yardımcı olabilecektir. Çalışmayı, femurun distal ucundan antropometrik ölçüm aletleri kullanarak, morfolojik ölçümleri antropoloji araştırma yöntem ve tekniklerinden yararlanarak çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In our developing and modernized world, the science of anthropology, which examines human being and other creatures on its basis, has taken its place as forensic anthropology in forensic sciences. A Forensic anthropologist can determine the gender of the skeleton he has studied with a high accuracy rate using pelvis and cranium. However, other bones are often used to determine gender in not well- preserved skeletons. Although studies have been made in many of the world population regarding sex determination from the femur. Turkey is not only a research on gender prediction on the distal end of the femur. First degree pelvic skeleton, the sex of the individual in cases where the skulls of the second degree of reliability close to 100% can be determined. The femur is one of the strongest bones in the human skeleton, and its distal and proximal parts are less damaged due to its robustness. Primarily this study, the skeleton is not intact or scattered bones can determine the sex with high accuracy rate, torn or never and will only help us to determine the sex of the individual cases can be found intact distal end of the femur. Morphological measurements will be studied by using anthropometric measurement instruments from the distal end of the femur.