Yüksek enerjili yumurtacı tavuk yemine ursolik asit ilavesinin performans ve yumurta kalitesi parametreleri ile serum lipit profili ve karaciğer yağlanması üzerine etkisi
The effect of ursolic acid addition into high-energy laying hen diet on performance, egg quality parameters, serum lipid profile and liver fat rate
- Tez No: 634810
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞAZİYE CANAN BÖLÜKBAŞI AKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yemler ve Hayvan Besleme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Yüksek enerjili tavuk yemine farklı oranlarda (% 0, 0.5, 1 ve 1.5) ursolik asit ilavesinin performans, yumurta kalitesi, bazı kan parametreleri ve bazı karaciğer enzimleri ile karaciğer yağlanması üzerine etkisini belirlemek amacıyla yürütülen araştırmada, 70 haftalık yaşta toplam 120 adet Lohman LSL yumurtacı tavuk kullanılmıştır. Hayvanlar şansa bağlı olarak 5 gruba ayrılmış ve her grup altı alt gruptan oluşmuştur. Denemede kontrol grubu bazal yemle, muamele grupları ise yüksek enerjili (3020 kcal/kg) yeme sırasıyla, % 0, 0.5, 1 ve 1.5 oranında ursolik asit ilave edilen rasyonlarla beslenmiştir. Hayvanlara 8 haftalık deneme süresince yem ve su ad-libitum olarak verilmiştir. Canlı ağırlık değişimi ve yumurta veriminin YE +%0.5 UA ve YE +%1 UA gruplarında kontrol grubuna göre azaldığı, ancak YE +%1.5 UA grubunda kontrol grubuyla benzer olduğu tespit edilmiştir. Yumurta ağırlığının YE + %1.5 UA grubunda en yüksek olduğu belirlenmiştir. En iyi yemden yararlanma oranı kontrol, YE +%1 UA ve YE +%1.5 UA gruplarında görülmüştür. Ölüm oranı ve yumurta kalitekriterleri bakımından gruplar arasında farklılık tespit edilmemiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the effect of ursolic acid at different ratios (0, 0.5, 1 and 1.5%) supplementation into high-energy laying hen diet on performance, egg quality parameters, serum lipid profile, some liver enzymes and liver fat ratio. A total of 120 Lohman LSL laying hens, 70 weeks old, were used in present study. The animals were divided into 5 groups and each group consisted of six subgroups. In the experiment, the control group was fed with basal feed, and the treatment groups were fed with high-energy (3020 kcal / kg ME) diets including 0, 0.5, 1 and 1.5% ursolic acid, respectively. The feed and water were given to animals as ad-libitum during the experimental period. Experiment lasted for 8 weeks. It was determined that egg yield decreased in the YE + 0.5% UA and YE + 1% UA groups compared to the control group, but the control group was similar to the YE + 1.5% UA group. Egg weight was found to be highest in the YE + 1.5% UA group. Addition of ursolic acid at different levels into the high-energy feed improved the feed conversion ratio (FCR) in treatment groups. There was no difference among the groups in terms of mortality and egg quality traits.