Farklı ticari yumurtacı hibritlerin sürdürülebilirlik açısından incelenmesi
Examination of different laying hen hybrids in terms of sustainability
- Tez No: 258783
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAYATİ KÖKNAROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
Bu tez çalışmasında farklı ticari yumurtacı hibritlerin sürdürülebilirlik açısından incelenmesi amaçlanmıştır. Sürdürülebilirliğin ölçütlerinden birisi olan enerji girdi çıktı analizi yapılmıştır. Yapılan çalışmada Rhode Island Red I x Barred Rock I (Atak-S), Black Line x Blue Line (Atabey), Rhode Island Red II x Line 54 (Atak) yerli ticari yumurtacı hibritleri ile Nick Chick ve Brown Nick dış kaynaklı ticari yumurtacı hibritleri kullanılmıştır. Her bir genotipten 9'ar adet olmak üzere toplam 45 adet tavuk, çevre şartları kontrollü kümeste bireysel kafeslere yerleştirilmiş ve yumurta verimi ile ağırlığı, tüketilen yem miktarı ve su tüketimi; yapılan çalışma sırasında geçen işçilik süresi, havalandırma ve aydınlatma için kullanılan elektrik enerjisi tüketimi tespit edilmiştir. Deneme 68 haftalık yaşa kadar devam etmiştir. Kullanılan girdiler ile elde edilen ürünün enerji girdi ve çıktıları hesaplanmıştır.Yapılan analiz sonucunda enerji kullanım etkinliği bakımından Nick Chick hibriti en iyi sonucu vermiştir. Nick Chick, Atabey ve Brown Nick hibritlerinin enerji kullanım etkinliği değerleri arasındaki fark önemsiz bulunmuştur (P>0.05). Atak-S, Atak, Atabey ve Brown Nick hibritlerinin enerji kullanım etkinliği değerleri arasındaki fark önemsiz bulunmuştur (P>0.05).
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to analyze the sustainability of various commercial layer hybrids. One of the standardization of sustainability is to make energy input-output analysis. The hybrids used in this study are Rhode Island Red I x Barred Rock I (Atak-S), Black Line x Blue Line (Atabey), Rhode Island Red II x Line 54 (Atak) together with Nick Chick and Brown Nick foreign hybrids. Total 45 hens, nine from each genotype were placed into separate cage individually, whose surroundings were under control. In addition, egg yield and weight, amount of feed and water consumed, labor spent during the whole study, the electricity used for lighting and ventilation were determined. The study lasted until the layers reached 68 - week old. All the used input and the energy input and the product were calculated.According to the energy use efficiency analysis, Nick Chick hybrid gave the best results. Energy use efficiency of Nick Chick, Atabey and Brown Nick did not differ. (P>0.05). Energy use efficiency of Atak-S, Atabey, Atak and Brown Nick did not differ. (P>0.05).