Rasyon kalsiyum ve enerji düzeyleri ile tavuklarda yumurta verimi, yemden yararlanma ve yumurta kabuğunun niteliği arasındaki ilişkiler
The Interrelationship between dietary calcium and energy levels, and egg production, feed utilization and egg shell quality
  1. Tez No: 9468
  2. Yazar: UĞUR AKSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN YELDAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
İÜ ÖZET Yüksek Lisans Tezi RASYON KALSİYUM VE ENERJİ DÜZEYLERİ İLE TAVUKLARDA YUMURTA VERİMİ, YEMDEN YARARLANMA VE YUMURTA KABU?UNUN NİTELİ?İ ARASINDAKİ İLİŞKİLER Uğur AKSOY Ankara üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Zootekni Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Metin YELDAN 1990, Sayfa: 67 Jüri: Prof. Dr. Metin YELDAN Prof. Dr. Kâmil DO?AN Prof. Dr. Kahraman ÖZKAN Bu araştırmada, değişik rasyon enerji ve kalsiyum düzeylerinin yumurta verimi, yumurta ağırlığı, yem tüketimi, yemden yararlanma ve yumurta kabuk niteliği üzerindeki etkileri incelenmiştir. Denemede, 54 haftalık yaşta 150 adet Hisex Brown yumurta tavuğu 6 gruba ayrılarak 28 'er günlük 4 dönem boyunca 6 deneme rasyonuyla beslenmiştir. Deneme rasyonlarmın ilk üçünde 2665 kcal/kg metabolik enerji ve % 2.75, 5.25 ve 5.75 kalsiyum, son üçünde ise 2895 kcal/kg meta bolik enerji ve % 2.75, 3.25 ve 3.75 kalsiyum sağlanmıştır. Grupların tüm deneme dönemindeki ortalama yumurta verimleri sırasıyla % 86.96, 83.39, 86.56, 85.85, 87.89, 84.96, yumurta ağırlıkları 67.91, 66.34, 68.90, 69.42, 67.44, 67.96 gr, tavuk başına düşen günlük yem tüketimi 123.94, 120.37. 127.29, 112.47, 108.25, 109.52 gr ve düzine yumurta verimi için yem tüketimi 1919.16, 1940.50, 1978.20, 1761.41, 1656.34, 1736.57 gr olarak bulunmuştur. Gruplara göre kabuk kalınlıkları sırasıyla 0.3420, 0.3494, 0.3464. 0.3276, 0.3320, 0.3428 mm ve kabuk mukavemetleri 2.27, 2.29, 2.46, 2.24, 2.26, 2.29 kg/cm2 olarak saptanmıştır. Değişik enerji ve kalsiyum düzeyleri yumurta verimi ve yumurta ağırlığı üzerinde önemli bir etki yapmamıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Masters Thesis THE INTERRELATIONSHIP BETWEEN DIETARY CALCIUM AND ENERGY LEVELS, AND EGG PRODUCTION, FEED UTILIZATION AND EGG SHELL QUALITY Uğur AKSOY Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Animal Science Supervisor: Prof. Dr. Metin YELDAN 1990, Page: 67 Jury: Prof. Dr. Metin YELDAN Prof. Dr. Kâmil DO?AN Prof. Dr. Kahraman ÖZKAN In this research, the influences of different energy and calcium levels on egg production, egg weight, feed consumption, feed utilization and egg shell quality were investigated. 150 Hisex Brown laying hens were divided into 6 experimental groups and fed 6 experimental diets through out the four experimental periods of 28 days. The diets consisted of a 2x3 factorial combination of energy and calcium. The first three diets contained 2665 kcal ME/kg and 2.75, 3.25 and 3.75 % calcium and the last three 2895 kcal MEAg and 2.75, 3.25 and 3.75 % calcium respectively. Average egg production of the groups were found 86.96, 83.39, 86.56, 85.85, 87.89, 84.96 %, egg weight 67.91, 66.34, 68.90, 69.42, 67.44, 67.96 g., daily feed consumption of each hen 123.94, 120.37, 127.29, 112.47, 108.25, 109.52 g and feed consumption per dozen eggs 1919.16, 1940.50, 1978.20, 1761.41, 1656.34, 1736.57 g respectively. Egg shell thicknesses were 0.3420, 0.3494, 0.3464, 0.3276, 0.3320, 0.3428 mm and egg shell strength 2.27, 2.29, 2.46, 2.24, 2.26, 2.29 kg/cmz for the groups respectively. Dietary energy and calcium levels showed no sig nificant effect on egg production and egg weight.