Sıvı stabilizasyon malzemesiyle iyileştirilmiş kil bir zeminin geoteknik özelliklerinin araştırılması
Investigation of geotechnical properties of a clay soil improved with liquid stabilization material
  1. Tez No: 634813
  2. Yazar: GÜLŞAH KILIÇ TAMĞAÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMET ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç: İnşaat mühendisliği uygulamalarında proje sahalarındaki zeminler bazı durumlarda istenen özellik ve kalitede değildir. Proje sahasındaki zeminler zayıf, şişebilen, ileri derecede sıkışabilir ve yüksek derecede geçirimli olabilirler. Bu tür problemli zeminler geoteknik mühendisliğinde önemli konulardan birisidir. Zemin stabilizasyon yöntemleri inşaat mühendisliğinde zemin özelliklerinin iyileştirilmesi için kullanılır, böylece kullanıma uygun istenen özelliklere sahip zeminler elde edilir. Problemli zeminlerin iyileştirilmesi için farklı yöntemler kullanılmaktadır. Zeminlerin katkı maddeleri ile iyileştirilmesi diğer iyileştirme yöntemlerine göre daha ekonomik olmasından dolayı çok geniş bir şekilde kullanılmaktadır. Yöntem: Bu tez kapsamında, Erzurum ili Oltu-Narman bölgesinden alınan kil zemine katkı olarak ağırlıkça %1, %2, %3 ve %4 oranlarında bir kopolimer ilave edilmiş ve kıvam, kompaksiyon, serbest basınç, şişme ve geçirimlilik deneyleri yapılmıştır. Bulgular: Polimer yüzdesi arttıkça maksimum kuru birim ağırlık değerleri azalırken, optimum su içerikleri artmıştır. Şişme basıncı deney sonuçlarına göre tüm katkılı numunelerin 3, 7 ve 28 gün kür süresi sonundaki şişme basınçlarının, katkısız numunenin şişme basıncından daha düşük olduğu görülmüştür. Geçirimlilik deneyleri sonucunda, katkılı numunelerin tüm polimer yüzdelerinde ve kür sürelerinde geçirimlilik katsayılarının katkısız numuneden düşük olduğu görülmüştür. Sonuç: Yapılan kıvam deneyleri sonucunda polimer yüzdesi ile kıvam limitleri arasında bir korelasyon görülmemiştir. . En yüksek serbest basınç mukavemeti %2 polimer katkılı ve 28 gün kür edilmiş numunelerden elde edilmiştir (542 kPa). Şişme basınçları açısından optimum polimer yüzdesi %2 olarak belirlenmiştir. Deneylerde kullandığımız kopolimerin hidrolik iletkenliği düşürmede etkili olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Purpose: In civil engineering applications, the soils in the project sites are sometimes not at the desired quality and properties. The soils in the project site can be weak, swellable, highly compressible and highly permeable. Such problematic soils are one of the important issues in geotechnical engineering. Soil stabilization methods are used in civil engineering to improve soil properties, so that soils with suitable desired properties are obtained. Different methods are used to improve problematic soils. The improvement of soils with additives is widely used because it is more economical than other improvement methods. Method: Within the scope of this thesis, a copolymer of 1%, 2%, 3% and 4% by weight was added as a additive to the clay soil taken from the Oltu-Narman region of Erzurum, and consistency, compaction, unconfined compression, swelling and permeability tests were performed. Findings: As the percentage of polymer increased, maximum dry unit weight values decreased while optimum water contents increased. As a result of the unconfined compression tests, it was seen that the polymer percentage positively affects the unconfined compressive strength. According to the swelling pressure test results, it was observed that the swelling pressures of all polymer added samples at the end of the curing period of 3, 7 and 28 days were lower than the swelling pressure of the untreated sample. As a result of the permeability tests, it has been observed that the permeability coefficients of all the polymer percentages and curing times of the all polymer added samples are lower than that of the untreated sample Results: As a result of the consistency tests, there was no correlation between the polymer percentage and the consistency limits. The highest unconfined compressive strength was obtained from samples containing 2% polymer and cured for 28 days (542 kPa). The optimum polymer percentage in terms of swelling pressures was determined as 2%. It can be said that the copolymer used in the tests is effective in reducing the hydraulic conductivity